24/04/2024
Porto Raftors 17 11 12 15 - 55 -
Reptors 7 15 20 13 3 58 -

Νίκη στην υγειά του Καίσαρη!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, οι Reptors μετά από σαρανταπέντε λεπτά μάχης κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των αξιόμαχων Porto Raftors με σκορ 55-58!

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα ανήκαν στους γηπεδούχους, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Σιαχάμη και Μπαντουβάκη να πετυχαίνουν 8 και 4 πόντους αντίστοιχα, έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 17-7! Στην αντίπερα όχθη, οι Ε.Κορρές, Π.Κορρές και Παπαγεωργίου είχαν από 2 πόντους!

Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την ένταση στις δύο πλευρές του γηπέδου, περιόρισαν τον αντίπαλο στους έντεκα πόντους και με τον Ε. Κορρέ να φορτώνει το καλάθι των Raftors με 7 πόντους έριξαν τη διαφορά στους έξι πόντους(28-22), όπου ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου! Ο Σιαχάμης συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση έξω από την γραμμή των 6.75 με δυο εύστοχα τρίποντα και 6 πόντους στο ενεργητικό του!

Οι Reptors πιστοί στην παράδοση που τους θέλει να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση στο προτελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού έφεραν τούμπα την αναμέτρηση! Αρχικά περιόρισαν την δράση του Σιαχάμη στον έναν μόλις πόντο, ενώ με τον Ε.Κορρέ να ηγείται των προσπαθειών της ομάδας του με 9 πόντους, έκλεισαν την περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 40-42!

Στην τέταρτη περίοδο επιβεβαιώθηκε όλοι όσοι πιστεύαμε πριν την έναρξη του παιχνιδιού ότι πρόκειται για δύο ισοδύναμες ομάδες, γεγονός που απεικονίζεται στο τελικό 55-55 στο τέλος της κανονικής περιόδου! Στο έξτρα πεντάλεπτο, η παρέα του Καίσαρη κατάφερε να κρατήσει ανέπαφο το καλάθι της και να φτάσει στην δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο Summer League με σκορ 55-58!

Betsson MVP ο  Ευάγγελος Κορρές με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Σιαχάμης  είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα!

Porto Raftors(Σιαχάμης): Καραγιάννης, Μπαντουβάκης 17, Σαβίτσκι 5, Σιαχάμης 18, Β.Σουγιουλτζής 8, Σ.Σουγιουλτζής 3, Παφίλας 4.

Reptors(Πατσουράκης): Καίσαρης, Ε.Κορρές 19, Π.Κορρές 14, Μεκερίδης 2, Νιαρχάκος 6, Παπαγεωργίου 4, Πατσουράκης 6, Σακκάς 7, Αγγελάκης.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης!