09/07/2024
Tebelwolves 16 22 15 23 - 76 -
Cosa Nostra 19 20 21 15 - 73 -

Νίκη και καλό καλοκαίρι για τους Tebelwolves!

Με νίκη έκλεισαν το Summer League οι Tebelwolves, επικρατώντας της Cosa Nostra, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι.

Χωρίς βαθμολογικό κίνητρο η αναμέτρηση, κάτι που βγήκε και στο γήπεδο, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ από το ξεκίνημα. Ο Μπιστούνας οδηγούσε επιθετικά τους Tebelwolves, με τους Ρες, Κάκιο να κάνουν το ίδιο για την Cosa Nostra. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 16-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην επίθεση και με τους Κoρδαλή, Κυριαζή, έτρεξαν σερί 9-0 και προηγήθηκαν 27-24. Ο Ρες συνέχισε να είναι ασταμάτητος επιθετικά και με συνεχόμενα καλάθια έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με την λήξη του ημιχρόνου (38-39).

Στην επανάληψη ο γρήγορος ρυθμός συνεχίστηκε με τους Tebelwolves να περνάνε μπροστά στο σκορ (50-45). Η Cosa Nostra με σερί 11-0 ξαναπήρε το προβάδισμα (50-56). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 53-58.

Οι Tebelwolves δεν παράτησαν το ματς και στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου προηγήθηκαν 60-58. Το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι μέχρι την λήξη, με τους Tebelwolves να είναι πιο ψύχραιμοι στο τέλος και να παίρνουν νίκη γοήτρου με σκορ 76-73.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτριος Μπιστούνας με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κυριάκος Ρες με 37 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Tebelwolves (Καρπούζος): Μπιστούνας 22, Καρπούζος, Μασοκώστας 7, Κουτρούλης 6, Ζάτας 7, Γεράνιος 1, Κυριαζής 15, Κoρδαλής 18.

Cosa Nostra (Ρες): Μπρούστας, Χατζησυμεωνίδης 8, Ρες 37, Μαυρίδης 6, Κουτσουριδάκης 4, Φλυτζάνης 5, Κάκιος 13.