Αλησμόνητες Πατρίδες 10 16 12 19 - 57 -
Pressof BC 29 29 20 28 - 106 -

Νίκη με... "κατοστάρα" πριν τα playoff!

Χωρίς να αντιμετωπίσει την παραμικρή δυσκολία η Pressof ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο των Αλησμόνητων Πατρίδων και έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση πριν την έναρξη των play off.

Σε χαλαρό τέμπο κυμάνθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες και την Pressof να προηγείται με το ευρύ 10-29 χάρη στα καλάθια των Γκυρτή και Νίνου. Για τους γηπεδούχους οι Βουρλίτης και Μπουχλής ήταν αυτοί που έκαναν την διαφορά στην επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι μετέπειτα νικητές δεν άφησαν το... πόδι από το γκάζι, πήραν σκορ και από τα έξι άτομα που είχαν διαθέσιμα και εκτόξευσαν την διαφορά στο +32 (26-58). Οι γηπεδούχοι από την άλλη μεριά, "χτύπησαν" από την περιφέρεια με τους Μπαρδούση και Βουρλίτη, όμως ήταν εμφανές ότι δε μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων.

Έχοντας προσθέσει ακόμη μία νίκη στο ενεργητικό της, η ομάδα του Μπαλάσκα έπαιξε χωρίς άγχος σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστές τους Γκυρτή, Νίνο και Λαδόπουλο προηγήθηκε με +40 (38-78) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου και έφτασε εν τέλει στη νίκη με 57-106. Οι Αλησμόνητες Πατρίδες είχαν εξαρχής δύσκολο έργο και οι προσπάθειες του συγκινητικού Μπουχλή ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν. Η ομάδα του Μπαλάσκα πλέον στρέφει την προσοχή της στα play off, ενώ η ομάδα του Χειράκη ξεκίνησε ήδη τον σχεδιασμό για τη νέα χρονιά.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γκυρτής με double double και 35 πόντους (16/20 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 23 ριμπάουντ).

Αλησμόνητες Πατρίδες (Χειράκης): Βουρλίτης 17 (3), Κουμερτάς 10, Μπαρδούσης 5 (1), Μπουχλής 22 (1), Χειράκης 3

Pressof (Μπαλάσκας): Γκυρτής 35 (1), Λαδόπουλος 12, Μπαλάσκας 8 (2), Νίνος 32, Νομικός 15 (3) Παπαθανασίου 4