23/04/2024
Gran Camaria 25 23 6 27 - 81 -
Iguana Pacers 15 21 19 18 - 73 -

Νίκη-μήνυμα από τα Gran Camaria!

Νίκη-δήλωση ήταν η χθεσινή(23/4) για τα Gran Camaria που έδειξαν ότι ήρθαν για να μείνουν στην Master League, καθώς επιβλήθηκαν με 81-73 των Iguana Pacers στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Summer Master League στον Κολωνό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους Iguana, που με ένα 0-6 σερί από τον Γεωργίου πήραν κεφάλι στο σκορ. Η αντίδραση των «κίτρινων» ήταν εντυπωσιακή καθώς με ένα 23-0 σερί έγραψαν το 23-8 πριν μειώσουν οι Pacers στο 25-15 , που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Iguana Pacers επέστρεψαν και με τους Γεωργίου και Στρατομήτρο μείωσαν στους 5(25-20).Όμως τα Camaria πάτησαν ξανά το γκάζι και με τους Φραγκούλη , Ζαλακώστα και Δεμελή πήραν ξανά διαφορά την οποία προστάτευσαν μέχρι το ημίχρονο το οποίο έκλεισε στο 48-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο , οι Iguana Pacers προσπάθησαν να γυρίσουν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού με το σκορ να δείχνει 54-46 περίπου τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου. Εκεί όμως , ο Γιαννόπουλος μπήκε στην εξίσωση για τους Iguana , οι οποίοι παίζοντας καλή άμυνα γύρισαν το παιχνίδι , προσπερνώντας μάλιστα με 1 πόντο για το 54-55 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος φαινόταν ότι θα ήταν καθοριστική για τον νικητή της αναμέτρησης. Τα Gran Camaria έσφιξαν την άμυνα τους και με τους Κουντούρη και Φραγκούλη πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ στα μισά της τελευταίας περιόδου(64-61).Οι Iguana Pacers είχαν αρχίσει να δείχνουν σημάδια κόπωσης και σε συνδυασμό με την εξαιρετική ομαδική άμυνα των κίτρινων, δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση με το 81-73 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Δεμελής με 18 πόντους , 9 ριμπάουντ και 2 ασιστ ενώ πολυτιμότερος των Iguana Pacers ήταν ο Γεωργίου με 28 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Gran Camaria(Αθανασίου): Δεμελής 18, Ζαλακώστας 13, Κουντούρης 3,Μαρίνος , Μπασδάνης 7 , Πέργουλης 7 , Σακελλαρίου , Τσίγγανος 11,Φραγκούλης 22

Iguana Pacers (Φαρούπος): Ανδριώτης 9 , Γεωργίου 28 , Γιαννόπουλος 13 , Παλάσκας, Παπαζαχαρίου 3,Στρατομήτρος 16 ,Στυλιανός,Φαρούπος 4

Τι μας άρεσε: Τα πολλά σερί και των δύο ομάδων σε διαφορετικά διαστήματα του παιχνιδιού.