03/02/2024
RBD Indians B.C 19 10 6 17 - 52 -
Ναυάγια 10 12 29 19 - 70 -

Νίκη - μισή παραμονή για τα Ναυάγια!

Μόνο μαθηματικά απομένει να κλειδώσουν την παραμονή τους στην Development League τα Ναυάγια, καθώς για την 20η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου κέρδισαν τους Indians με 52-70 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Indians, καθώς με 10 πόντους του Μπουρίτη, 7 του Ιωακειμίδη και καλάθι του Κρητικού, προηγήθηκαν με 19-10. Ο Βεντούρης με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Καραβασίλης και Θωμάς.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 4 νέους πόντους του Μπουρίτη και βοήθειες των Γάκου, Αρβανίτη και Κρητικού, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 29-22. Τα Ναυάγια κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Κατσούλη και το τρίποντο του Καραβασίλη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι σεληνιάστηκαν και με 14 πόντους του Καραμπεσίνη και βοήθειες των Καραβασίλη, Καριατλή και Θωμά, έτρεξαν 29-6 επιμέρους σκορ και προσπέρασαν με 35-51. Λίγα πράγματα επιθετικά για την παρέα του Κρητικού σε εκείνο το σημείο, με τους Μπουρίτη, Γάκο και Ιωακειμίδη να σκοράρουν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 35-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Σπάρτακου και έτσι τα Ναυάγια έφτασαν εύκολα στη νίκη με 52-70, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Καραβασίλη, Θωμά, Καριατλή και Κατσούλη. Για τους Ινδιάνους στα τελευταία λεπτά του τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αρβανίτης, Μπουρίτης, Μαρπίνης και Ιωακειμίδης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/9 βολές, 20/48 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/13 βολές, 18/48 δίποντα και 9/36 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 4 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Indians ο Αρβανίτης με 6 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα, ενώ μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP για τα Ναυάγια ο Θωμάς με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 7/14 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος με την σειρά του.

Indians (Κρητικός): Αρβανίτης 6, Γάκος 6, Ζέζας, Ιωακειμίδης 18 (1), Κρητικός 4, Μαρπίνης 2, Μπουρίτης 16 (1)

Ναυάγια (Καραβασίλης): Βεντούρης 5 (1), Θωμάς 15, Καραβασίλης 16 (4), Καραμπεσίνης 16 (1), Καριατλής 8 (1), Κατσούλης 10 (2)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των Ναυάγιων!