06/10/2024
Λύκοι 9 14 9 20 - 52 -
Μπαρμπούτια 18 17 12 13 - 60 -

Την νίκη τα Μπαρμπούτια, την πρόκριση και οι δύο!

Το παιχνίδι άρχισε με τα Μπαρμπούτια να μπαίνουν εξ αρχής πολύ δυναμικά και να παίρνουν προβάδισμα, με τον Παπαευθυμίου να παίρνει πρωτοβουλίες. Οι Λύκοι, προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ, όμως πήγαν στην πρώτη διακοπή όντας πίσω με  9 πόντους (9-18).

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, τα Μπαρμπούτια συνέχισαν να έχουν καλό επιθετικό ρυθμό και 6 λεπτά πριν το ημίχρονο, είχαν double σκορ υπέρ τους (12-24). Οι «μωβ», είχαν επιθετικό πλουραλισμό στην επίθεση, ταυτόχρονα ήταν σταθεροί στην άμυνα και πήγαν δίκαια στην ανάπαυλα στο +12 (23-35).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου οι Λύκοι προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ, κυρίως με τον Σουλτάτο, αλλά οι μωβ είχαν σταθερά το προβάδισμα. Οι Λύκοι έγιναν πιο σκληροί στην άμυνα τους, βρήκαν κάποιους εύκολους πόντους αλλά τα Μπαρμπούτια, με τον Γεωργίου να πετυχαίνει κρίσιμους πόντους, πήγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο στο +15 (32-47).

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, οι Λύκοι έκαναν την αντεπίθεση τους και με τον Σαββα να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους, η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10 (40-49 6:30 πριν). Τα Μπαρμπούτια όμως έπαιξαν φοβερή άμυνα στον φινάλε και παρά την πίεση των Λύκων, πήραν τη νίκη με το 52-60 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Γεωργίου με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Σάββας με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Λύκοι (Σάββας): Δρόσος, Ιατρού 8, Καλογιαννίδης, Καχριμάνης, Κούβελας 9, Πάνιας 2, Πατσίκας 4, Σάββας 12, Σουλτάτος 15, Χαροκόπος 2

Μπαρμπούτια (Κουτσόγεωργας):  Αγάθης 4, Γεωργίου 24, Κουτσόγεωργας Γ. 10, Κουτσόγεωργας Α., Κουτσόγεωργας Ν. 8, Παπαδάτος 2, Παπαευθυμίου 2, Πλατύρραχος 10.

Τι μας άρεσε: Το αλτρουιστικό μπάσκετ και η τρομερή κερκίδα που είχαν τα Μπαρμπούτια.