18/06/2024
Uncle Drew 11 7 20 28 - 66 -
New World Fix 16 21 17 23 - 77 -

Νίκη πρωτιάς για New World Fix!

Δύο υπέροχες ομάδες με άπλετο επιθετικό ταλέντο, δύο σύνολα που βάσει λογικής θα πάνε... βαθειά στο Summer αναμετρήθηκαν στο ΣΕΦ το βράδυ της Τρίτης, με τους New World Fix να επικρατούν του Uncle Drew με τελικό σκορ 66-77, κλειδώνοντας την πρωτιά του ομίλου.

Οι Πολυχρονόπουλος και Στρατηγαρέας ήταν και αυτοί που μπήκαν με το μεγαλύτερο θράσος στο παρκέ για τον "Θείο", με τους Ντιαλό και Μυστιλόγλου να απαντούν με όμορφες ενέργειες και... ύψος! Ο Ρωμοσιός με ένα τρίποντο με τη λήξη απάντησε στις όμορφες προσπάθειες του ανεβασμένου Πούρου και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 11-16 για τους Fix. Οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι, ο Ζωιτός παράλληλα μπήκε και... έδεσε με το υπόλοιπο γλυκό! Για 8 λεπτά δε μπόρεσε να σκοράρει ο Drew, με τον Κανδηράκη να ξεκολλά την παρέα του και να μειώνει στο 18-37 πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε... άλλος Drew! Ο Μιχαλάς συνέχισε να δίνει τις μάχες του με τα θηρία, με τους Στρατηγαρέα και Κανδηράκη να προσπαθούν με έξτρα ενέργεια και περιφερειακό σουτ να μειώσουν ακόμα παραπάνω. Ο Μυστιλόγλου όμως ξανά εκεί, ξανά σε κάθε φάση να έχει την ποιότητα να σκοράρει και να διατηρήσει το προβάδισμα 38-54 για τρίτη περίοδο. Αν και στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού ο ρυθμός ήταν... φρενήρης, το γρήγορο τέμπο δεν ήταν κάτι το οποίο δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν οι Fix, με το τελικό 66-77 να τους χαρίζει τη νίκη και την πρώτη θέση του ομίλου!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Μυστιλόγλου με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μιχάλης Μιχαλάς με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, μία ασίστ, 3 κλεψίματα.

Uncle Drew (Κανδηράκης): Κανδηράκης 12, Πολυχρονόπουλος 5, Πούρος 10, Στρατηγαρέας 9, Μπονάτσος 2, Μιχαλάς 10, Ελευθεριάδης 15, Χριστοδουλόπουλος 3.

New World Fix (Γαλανός): Λογγίτσης 2, Τσιρίδης 4, Γκόγκας 3, Ζωιτός 11, Ρωμοσιός 21, Ντιαλό 21, Μυστιλόγλου 15, Σαρρής.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!