22/11/2023
ReTirees 10 21 14 18 - 63 -
War Gamers 21 16 20 18 - 75 -

Νίκη ουσίας και ψυχολογίας για τους War Gamers!

Την 7η νίκη τους στη φετινή Elite by Betsson πανηγύρισαν οι War Gamers (7-6) το βράδυ της Τετάρτης 22 Νοεμβρίου, όταν επικράτησαν των ReTirees με 63-75. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να μην έχασαν το προβάδισμα ούτε δευτερόλεπτο στο παιχνίδι, ωστόσο δεν μπορούμε να πούμε πως οι ReTirees έπεσαν αμαχητί. Όσο όμως και να πάλεψαν οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να γλιτώσουν την 6η ήττα τους στη σεζόν (7-6).

Ο Πλεξουσάκης ξεκίνησε με μεγάλη όρεξη το παιχνίδι και κράτησε κοντά την ομάδα του, μέχρι οι φιλοξενούμενοι να βρουν ρυθμό και να ξεφύγουν. Ο Καραγιάννης άρχισε να παίρνει τις πρώτες μονομαχίες του κοντά στη ρακέτα και σε συνεργασία με τον δραστήριο Αβραμίδη πήγαν τους War Gamers στο 10-17. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια υπέρ τους διαφορά, μιας και το σκορ έγραφε 10-21.

Τσιλάβης και Στόλης βελτίωσαν την επιθετική εικόνα των ReTirees, οι οποίοι πλησίασαν στο δίποντο (25-27). Ο Καραγιάννης με τις λύσεις που έδωσε μπροστά, αλλά και πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, κράτησε μπροστά τους War Gamers, ενώ και ο Ρίπης κατάφερε να φέρει πόντους έτσι ώστε οι φιλοξενούμενοι να πάνε στο ημίχρονο με το σκορ στο 31-37.

Η απόσταση στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άργησε να φτάσει ξανά στο +10(37-47). Για κάποια λεπτά οι ReTirees είχαν κολλήσει επιθετικά, αλλά Τσιλάβης, Τσιρίδης και Παπαϊωάννου έβαλαν και πάλι… μπρος στη «μηχανή», ώστε να βελτιωθεί κάπως η κατάσταση. Οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με μονοψήφια διαφορά, αφού έμειναν στο +12(45-57).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Καραγιάννη να είναι «καυτός» πίσω από τα 6,75 και τους War Gamers να φτάνουν στο 46-63. Η διαφορά είχε φτάσει στη μέγιστη τιμή της και η ψυχολογία πλέον ήταν στην πλευρά των φιλοξενούμενων, οι οποίοι απλά έκαναν μία διαχείριση των τελευταίων λεπτών. Τίποτα δεν άλλαξε δραματικά στο φινάλε και οι War Gamers έφτασαν στην επικράτηση με 63-75.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Καραγιάννης με 31 πόντους, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 14 ριμπάουντ. Από τους ReTirees ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Πλεξουσάκης με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι ReTirees είχαν 20/41 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 8/15 βολές, 40 ριμπάουντ, αλλά και 18 ασίστ, 8 κλεψίματα και 23 λάθη. Οι War Gamers μέτρησαν 20/46 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 11/18 βολές, 36 ριμπάουντ και 21 ασίστ. Παράλληλα έκαναν 15 κλεψίματα και 14 λάθη.

ReTirees (Κουσούλης): Στόλης 11(2ρ.), Πλεξουσάκης 12(4ρ.), Προσελέντης 7(6ρ.), Γιαμαίος 4(5ρ.), Σαρρής 3(2ρ.), Αντωνόπουλος 2(2ρ.), Παπαϊωάννου 4(10ρ.), Τσιλάβης 12(6ρ.), Τσιρίδης 8(3ρ.)

War Gamers (Σκλαβενίτης): Αβραμίδης 8(3ρ.), Μακρυγιάννης 7(2ρ.), Βασιλόπουλος, Καραγιάννης 31(14ρ.), Ρίπης 19(7ρ.), Λαζαράκος, Μέμεζας, Μιχαλακάκος 3(1ρ.), Μπερδεμπές 5(3ρ.), Σταυρόπουλος 2(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των War Gamers όταν οι ReTirees έδειχναν απειλητικοί.