24/02/2024
Trelakers 5 8 7 17 - 37 -
Rakuzan 7 5 4 5 - 21 -

Νίκη ουσίας για τους Trelakers!

Μετά από ένα πολύ φτωχό παιχνίδι, οι Trelakers κέρδισαν την Rakuzan με 37-21 για την 22η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της D2-League!

Πολύ κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Rakuzan να προηγείται με 5-7, χάρη σε 4 πόντους του Λογοθέτη και 2 του Παυλίδη. Ο Μαυρόπουλος από την περιφέρεια και ο Βαρθαλίτης μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδιο το σκηνικό του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 4 πόντους του Γκούβα και δίποντα των Μαυρόπουλου - Αλεξόπουλου, οι Trelakers προσπέρασαν με 13-9. Το σκορ του πρώτου μέρους, 13-12, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Λογοθέτης με buzzer beater τρίποντο, ενώ νωρίτερα ο ίδιος είχε άλλους δύο πόντους.

Στο ίδιο έργο θεατές και στην έναρξη του δευτέρου, όταν με 4 πόντους του Βαρθαλίτη και δίποντο του Σγουρού, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους με 20-16. Ο Λογοθέτης και ο Παυλίδης με 2 πόντους έκαστος βρήκαν στόχο για την Rakuzan στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 20-16!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Trelakers είχαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα και με δράστες στην επίθεση τους Σγουρό, Αλεξόπουλο και Βαρθαλίτη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 37-21. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μπαλτζώης και Λογοθέτης.

Betsson MVP των Trelakers ο Αλεξόπουλος με 8 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Rakuzan ο Λογοθέτης με 13 πόντους, έχοντας 5/9 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη.

Trelakers (Αγγελινάς): Σγουρός 6, Γκορίτσας 1, Μαυρόπουλος 7 (1), Τσουκνιδής, Βαρθαλίτης 11, Αλεξόπουλος 8, Γκούβας 4, Γώγος

Rakuzan (Παυλίδης): Μπαλτζώης 4 (1), Χάιδος, Παυλίδης 4, Λογοθέτης 13 (1), Μπολώτας, Τούντας

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό τελευταίο δεκάλεπτο των Trelakers!