30/09/2024
ThunderDogs 14 22 18 15 - 69 -
Paliagoura 20 14 23 15 - 72 -

Δύσκολη νίκη για τα Paliagoura!

Δεν έκαναν δεύτερη συνεχόμενη ήττα τα Paliagoura, με την ομάδα του coach Δράκου να επιβάλλεται των Thunderdogs με τελικό σκορ 69-72 στο ΓΣΠ και να δείχνει να επανέρχεται στα γνωστά της στάνταρ.

Ο Δημακαρέας βρέθηκε σε αρκετές περιπτώσεις με τη μπάλα στα χέρια στο τέλος του χρόνου και εκτέλεσε, άλλοτε εύστοχα και άλλοτε όχι, δίνοντας τον απαραίτητο ρυθμό στην ομάδα του. Από την άλλη μπορεί ο Κασκάνης να ήταν άστοχος στο ξεκίνημα, οι Κοκαλιάς και Αβανίδης όμως ήταν ξανά εκεί για τους "πράσινους", με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 14-20 για τα Paliagoura. Ο Συγλέτος έδωσε χείρα βοήθειας στον Δημακαρέα, με τον Τομαρά από την άλλη ονειρικό στη δεύτερη περίοδο, με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-34 για Thunderdogs!

Καταπληκτικό το τρίτο δεκάλεπτο για τις δύο παρέες, με το παιχνίδι ελεύθερο, uptempo και μακρυά από τακτικές! Ο Κοκαλιάς είδε ότι έπρεπε να βγει μπροστά, το έκανε και έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του, με τον Πρισιμιτζάκη να έχει απαντήσεις για τους γηπεδούχους και το σκορ να κλείνει στο 54-57 για Paliagoura! Εκεί όλα πήγαν... κοντά, με καμία από τις δυο ομάδες να μη δείχνει πως θα παρατήσει τα όπλα έτσι εύκολα, με τον Κοκκαλιά και τον Αβανίδη να δίνουν πάλι τις λύσεις για τη νίκη και το τελικό 69-72.μ για την παρέα του Κασκάνη.

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Κοκαλιάς με 22 πόντους, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα. Από τους Thunderdogs ξεχώρισε ο Βασίλης Συγλέτος με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, 3 λάθη.

Thunderdogs (Παπαγεωργίου): Σκλαβενίτης, Σέργης 5, Σεφέρης 10, Δημακαρέας 10, Πίνας 3, Κασπαριάν 10, Βασιλόπουλος 4, Χιώτης 3, Συγλέτος 17, Πρισιμιτζάκης7.

Paliagoura (Δράκος): Αβανίδης 17, Ρουμελιώτης 2, Κασκάνης 10, Σαραντόπουλος 6, Κωνσταντινίδης 6, Καλογιάννης, Κοκαλιάς 22, Τομαράς 9.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!