14/10/2024
Paliagoura 24 11 9 16 - 60 -
Antilalos BC 18 7 22 17 - 64 -

Νίκη ψυχολογίας για τον Αντίλαλο!

Βαθμολογική ανάσα για τον Αντίλαλο στην Elite League by Novibet, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική κέρδισε δύσκολα τα Paliagoura με 60-64 στο Athens Sports Hall, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά από δύο συνεχόμενες ήττες!

Ανεβάζοντας στροφές από τα μισά της πρώτης περιόδου, τα Paliagoura κατάφεραν να προηγηθούν με 24-15, έπειτα από 7 πόντους του Κασκάνη, 5 του Τομαρά, 5 του Αβανίδη και 4 του Καλογιάννη. Το σκορ της πρώτης περιόδου, 24-18, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Κώστας Ζαμπέτας από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 10 πόντους είχε ο Μαμαλάκης και 5 ο Merkevicius.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με τρίποντα των Κοκαλιά και Κωστάκη, έχτισαν διψήφια διαφορά 13 πόντων, 35-22, 5:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι δύο πλευρές κόλλησαν επιθετικά, με τον Αντίλαλο απλώς να μειώνει στους 10, 35-25, με τον Μαμαλάκη να σκοράρει 3 πόντους και τους Γάτσιο - Merkevicius να συνδράμουν από 2 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Γιώργου Ζαμπέτα πήρε ενέργεια από την άμυνα και με τους Merkevicius - Αλεξίου να πετυχαίνουν από 8 πόντους ο καθένας, γύρισε από το -10 και προσπέρασε με 44-47! Λίγα πράγματα επιθετικά για την ομάδα του Δράκου σε εκείνο το διάστημα, όπου ξεχώρισε ο Κοκαλιάς με τους 4 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 44-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Κομνηνός πήρε μπρος και με 8 δικούς του πόντους, αλλά και βοήθειες των Μαργώνη, Merkevicius και Αλεξίου, οδήγησαν τον Αντίλαλο στη νίκη με 60-64. Για τα Paliagoura στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Κοκαλιάς, Αβανίδης, Κασκάνης και Καλογιάννης, κάνοντας μεγάλη προσπάθεια στο φινάλε να επιστρέψουν από το -8!

Πολυτιμότερος για τα Paliagoura ο Σαραντόπουλος με 5 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 1/3 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Novibet MVP για τον Αντίλαλο ο Merkevicius με 17 πόντους (double-double), έχοντας 7/14 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη με τη σειρά του.

Paliagoura (Δράκος): Σαραντόπουλος 5, Καλογιάννης 6, Κασκάνης 14 (1), Κοκαλιάς 13 (1), Κωνσταντινίδης 1, Κωστάκης 3 (1), Αβανίδης 13 (2), Τομαράς 5 (1)

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Merkevicius 17 (1), Αλεξίου 10 (2), Γάτσιος 2, Ζαμπέτας Κ. 5 (1), Θεοδώρου, Κομνηνός 8 (2), Μαμαλάκης 15 (1), Μαργώνης 5 (1), Ναυπλιώτης 2

Τι μας άρεσε: Η αμυντική λειτουργία του Αντίλαλου από τα μέσα της δεύτερης περιόδου!