06/10/2024
Proboraptors 17 13 13 20 - 63 -
Anonymous BC 11 20 14 8 - 53 -

Νίκη ψυχολογίας για τους Proboraptors!

Με νίκη ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Cup οι Proboraptors, καθώς για τη τρίτη αγωνιστική του 14ου ομίλου κέρδισαν τους Anonymous με 63-53 στον Σπάρτακο!

Με τρίποντο του Πετρόπουλου και δίποντα των Ελευθεριάδη - Ουζουνίδη, οι Anonymous προηγούνταν με 2-7 στο πρώτο πεντάλεπτο της συνάντησης. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 7 πόντους του Αβούρη και 6 του Τραϊφόρου, προσπέρασαν και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 17-11!

Αντάλλαξαν ρόλους στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, αφού οι Anonymous κατάφεραν από το -8, 19-11, να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 30-31, χάρη σε τρία τρίποντα του Μπουτσικάκη, 4 πόντους του Βάνα και 4 του Ελευθεριάδη. Ο Βαλέντζης με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Proboraptors σε εκείνο το διάστημα του παιχνιδιού.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι No Name συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 4 πόντους του Ουζουνίδη και τρίποντα των Μπουτσικάκη - Μανωλέα, βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +8, 32-40. Ωστόσο, η παρέα του Βαλέντζη βρήκε τα πατήματά της στη συνέχεια του δεκαλέπτου και με 5 πόντους του Σαχά και 4 του Αβούρη, πλησίασε στο καλάθι, 43-45, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Proboraptors πάτησαν γκάζι στο φινάλε και με 8 ακόμη πόντους του Σαχά και 5 του Αβούρη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 63-53. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε ο Ελευθεριάδης με τους 6 πόντους που πέτυχε.

Novibet MVP των Proboraptors ο Αβούρης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές και 6/11 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Anonymous ο Βάνας με 6 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 2/2 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Proboraptors (Βαλέντζης): Αβούρης 16, Βαλέντζης 7 (1), Κατσιμίχας 2, Κουνενιδάκης 4, Μαράντζας 5 (1), Πλέσσας 2, Σαχάς 15 (1), Τζιάγκας 2, Τραϊφόρος 10

Anonymous (Βάνας): Ελευθεριάδης 12, Βάνας 6, Κωνσταντόπουλος 5, Μανωλέας 5 (1), Μπουτσικάκης 12 (4), Ουζουνίδης 10, Πετρόπουλος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάθεση των δύο ομάδων!