06/07/2022
Vatos Krokos 16 25 12 9 - 62 -
Brazzerzz Beachterzz 13 17 16 12 - 58 -

Νίκησαν , αλλά δεν ξεμπέρδεψαν οι Vatos Krokos!

Στο Basketaki Arena για το πρώτο παιχνίδι της φάσης των 32 της Summer Development League οι Vatos Krokos πήραν το προβάδισμα  , καθώς  έκαμψαν την αντίσταση των Brazzerzz Beachterzz με σκορ 62-58  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Δημήτρη Μπιστούνα , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε  στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 14 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου  ο Δημητριάδης και η παρέα του  πήραν τα ηνία στο σκορ , 3-5 και 5-7 , οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία , 10-10 , ενώ με ένα υπέρ τους επιμέρους 6-3 έκλεισαν τη περίοδο στο συν τρία , 16-13  . Ο Μπιστούνας πέτυχε 6 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Βγενόπουλος . 10 είχε ο Τρανούλης .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι με τον Ζώτο να ηγείται των προσπαθειών τους μείωσαν στο πόντο , 27-26 , οι Vatos φόρτσαραν και άνοιξαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους εφτά  , 33-26 , με το τέλος του ημιχρόνου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 41-30   . Ο Μπιστούνας πέτυχε 8 πόντους , ενώ 8 είχε και ο Ζώτος  .

Στη τρίτη περίοδο οι Krokos συνέχισαν  με το πόδι κολλημένο στο γκάζι ,πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , έλεγξαν τα ριμπάουντ και  έτρεξαν σερί 8-0 με τη διαφορά  στα μέσα του δεκαλέπτου να αγγίζει την ανώτατη τιμή της , 49-34 , και τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της προτελευταίας στροφής να δείχνει το 53-46 υπέρ τους  . Ο Βιντζηλαίος  πέτυχε 6 πόντους , ενώ 6 είχε και ο Δριβάκος   .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι παικτες του κόουτς Χατζηνικήτα διατήρησαν το προβάδισμα , 59-47 , οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους εφτά , 59-52 , ενώ με ένα επιμέρους 3-6 έκλεισαν την αναμέτρηση στο μείον τέσσερα , 62-58 , αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς εν οψει του δευτερου παιχνιδιού .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μπιστούνας με 14 πόντους , 7 ριμπάουντ , 7 ασίστ και 3 κλεψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Φώτης Δριβάκος  είχε 12 πόντους , 14 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο  .

Οι Vatos Krokos είχαν 16/38 δίποντα , 7/24 τρίποντα  , 9/17 βολές ,  41 ριμπάουντ , 11 ασίστ , 6 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 9 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/41 δίποντα , 8/26 τρίποντα , 4/15 βολές ,  46 ριμπάουντ , 9 ασίστ ,  7 κλεψίματα , 2 κοψίματα  και 11 λάθη .

Vatos Krokos(Χατζηνικήτας): Βιντζηλαίος 20 , Διακάτος 3 , Καλλίτσας 4 , Λάζος 6 , Μπιστούνας 14 , Παπαναστασίου 6 , Χριστόπουλος 9   .

Brazzerzz Beachterzz(Δημητριάδης) : Βγενόπουλος 10 , Δημητριάδης 4 , Δριβάκος 12 , Ευσταθόπουλος , Ζώτος 16 , Κωνσταντής , Πολυχρονόπουλος 8 , Τσίτουρας 4 , Χαιτος 4 .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Μπιστούνα καθ΄ολή τη διάρκεια της αναμέτρησης   !