19/06/2022
Peristeri Trelleborg - 19 9 18 - 61 -
Brazzerzz Beachterzz 21 16 14 15 - 66 -

Νίκησαν και ελπίζουν οι Brazzerzz Beachterzz!

Σημαντική νίκη για την είσοδο στην τετράδα πήραν οι Brazzerzz Beachterzz, καθώς για την έκτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Summer Development League κέρδισαν την Trelleborg με 61-66 στο κλειστό του Κολωνού και έφτασαν στο 3-2 ρεκόρ, με τους Περιστεριώτες να ολοκληρώνουν τις υποχρεώσεις τους στην φάση των ομίλων (4-3) και πλέον περιμένουν να δουν αν θα μπουν στα playoff!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Brazzerzz Beachterzz στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Δημητριάδη, 5 του Πολυχρονόπουλου, 3 του Αλέξανδρου Βγενόπουλου και τριποντάκι του Δρυμαλίτη, προηγήθηκαν με 15-21. Ο Δρακόπουλος με 6 πόντους και ο Τύρος με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 3 είχε ο Σταύρος Δαλέζος.

Στην δεύτερη περίοδο η Trelleborg ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με 8 πόντους του Τύρου, 4 του Μονιού και τρίποντο του Σταύρου Δαλέζου, από το 15-23 έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 34-34, 30″ για την ανάπαυλα. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 34-37, με τον Ζώτο να ευστοχεί από την περιφέρεια στο φινάλε, ενώ νωρίτερα ο ίδιος είχε πετύχει ακόμη 7 πόντους.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 νέους πόντους του Ζώτου και 5 του Δημητριάδη, η ομάδα της Ιωάννας βρέθηκε στο +8, 43-51. Τους Περιστεριώτες κράτησε όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Δρακόπουλος με τους 6 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 43-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Brazzerzz Beachterzz διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Δρυμαλίτη, Δριβάκο, Δημητριάδη και Πολυχρονόπουλο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 61-66. Για την ομάδα του Καραδενιζλή στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τύρος, Δρακόπουλος, Δημήτρης Δαλέζος και Παύλου, γυρνώντας μάλιστα από το -10.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 16/28 βολές, 18/44 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 21/28 βολές, 12/34 δίποντα και 7/32 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος της Trelleborg ο Τύρος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 7/10 βολές, 6/12 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των Brazzerzz Beachterzz ο Ζώτος με 18 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 2/2 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Trelleborg (Καραδενιζλής): Δρακόπουλος 16 (1), Δαλέζος Δ. 4, Τύρος 19, Μονιός 6, Δαλέζος Σ. 6 (1), Καραδενιζλής, Παύλου 10 (1)

Brazzerzz Beachterzz (Ιωάννα): Ζώτος 18 (3), Πολυχρονόπουλος 7, Βγενόπουλος Π., Δριβάκος 7, Δημητριάδης 12 (1), Δρυμαλίτης 15 (3), Βγενόπουλος Α. 3, Τσίτουρας 4

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες για 40 λεπτά!