59
Aces 17 7 23 12 - 59 -
Drunk Kings 12 13 9 11 - 45 -

Νίκησαν και ησύχασαν οι Aces!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Development, οι Aces πέτυχαν μια σπουδαία νίκη για το μέλλον τους στη διοργάνωση, επικρατώντας των αξιόμαχων Drunk Kings με σκορ 59-45. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Άγγελος Γιαζιτζόγλου με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Μιχαήλ Κοκκινογούλης είχε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Στις πρώτες στιγμές του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι, καθώς το τέλος της περιόδου τους βρήκε στο συν πέντε με σκορ 17-12. Ο Γιαζιτζόγλου ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας τους με 10 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κοντακιώτης(5π). Στην αντίπερα όχθη, ο Μαρούδας αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ των Drunk με 4 πόντους στο παλμαρέ του.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού η μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο Kings στρίμωξαν την ομάδα του Μπατζάκα στα σχοινιά, νικώντας το δεκάλεπτο με το επιμέρους 7-13.  Ο θεοχάρης αποτέλεσε το  σημαντικότερο κομμάτι του επιθετικού παζλ της ομάδας του στο διάστημα αυτό, πετυχαίνοντας 10 πολύτιμους πόντους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Τσουτσουράκης(3π) συνδέθηκε μια φορά έξω από τη γραμμή των 6.75. Το δεκάλεπτο έκλεισε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 24-25.

Στις αρχές τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 29-34. Ωστόσο η αντίδραση του θεοχάρη και της παρέα του ήταν άμεση και συνάμα εντυπωσιακή, αφού με σερί 20-0 έκλεισαν τη προτελευταία στροφή του παιχνιδιού σε θέση ισχύος με σκορ 47-34. Ο Μουστακάτος με δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων ήταν ο πρώτος σκόρερ. Στην απέναντι πλευρά, οι φιλοξενούμενοι εγκλωβίστηκαν στην εξαιρετική άμυνα των αντιπάλων τους, πετυχαίνοντας μόλις εννέα πόντους στη περίοδο αυτή.

Οι Aces επέστρεψαν στο παρκέ με σκοπό να κρατήσουν το προβάδισμα και εν τέλει το κατάφεραν, με το τέλος του παιχνιδιού να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια άκρως σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 59-45.

Οι Aces είχαν 20/46 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 4/10 βολές, 35 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/53 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 6/14 βολές, 45 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 13 λάθη .

Aces(Στεργιόπουλος): Θεοφάνης 9, Γιαζιτζόγλου 15, Γιώργος Κοντακιώτης 10, Νίκος Κοντακιώτης, Μπατζάκας 7, Τσουτσουράκης 3, Μαραβέλιας 2, Μουστακάτος 13.

Drunk Kings(Θεοχάρης): Μαρούδας 6, Αμπλάς 3, Αλεβίζος 4, Θεοχάρης 14, Θεοδωρόπουλος 2, Γερασιμάτος 2, Κοκκινογούλης 14.

Τι μας άρεσε : Το 20-0 σερί των νικητών στο τρίτο δεκάλεπτο!