24/06/2022
Peristeri Wardogs 14 17 18 15 - 64 -
Lasson BC 13 16 9 20 - 58 -

Νίκησαν και πέρασαν οι Wardogs!

Οι Peristeri Wardogs έκαναν πειστική εμφάνιση στα Λιόσια , το βράδυ της Πέμπτης , επικράτησαν απέναντι στην μέχρι τότε αήττητη Lasson με 64-58 και πέρασαν στην επόμενη φάση.

Η Lasson ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με τρίποντα από Νικηταΐδη(2) και Μανίκα, αλλά στην συνέχεια οι Περιστεριώτες ανέβασαν την απόδοσή τους και με πρώτο βιολί τον Καραλή με 8 πόντους και τον Χρόνη να ακολουθεί με 4, πέρασαν μπροστά με 14 – 13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με την καθεμιά να έχει από ένα καλό πεντάλεπτο και το σκορ ημιχρόνου να είναι 31 – 29 υπέρ των Peristéri Wardogs. Χρόνης με 5 και Καραλής- Μιχελάκος με 4 αντίστοιχα , οδηγούσαν την επίθεση των γηπεδούχων, ενώ την Lasson κρατούσαν κοντά κυρίως ο Σύλλας με 8 πόντους, με τον Αθανάσουλα να βάζει 5 για το σκορ ημιχρόνου.

Οι Wardogs έκαναν εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, στέλνοντας την διαφορά στο + 11. Ο Χρόνης πήρε το όπλο του με 8 πόντους, με τον Μιχελάκο να δίνει τον ρυθμό και να βάζει και 5 ποντάκια για τους γηπεδούχους, ενώ στην φτωχή συγκομιδή της Lasson, ξεχώρισε ο Νικηταΐδης με 5 πόντους με Καραμπά και Σκαρμέα να βάζουν από ένα καλάθι για το 49-38.

Η Lasson έκανε καλό ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο και παρά το τρίποντο του Χρόνη, βρήκε λύσεις με Κρητικό(5), Ντίσιο, Σύλλα και Καραμπά, μειώνοντας σε 52-49. Στην συνέχεια οι Wardogs ανέκτησαν και πάλι τα ηνία του αγώνα και με τον Καραλή να τους παίρνει από το χεράκι με 7 πόντους,έδωσε τέλος ουσιαστικά στην υπόθεση νίκη και παρά τις προσπάθειες των Αθανάσουλα(4) και Νικιταΐδη, ο πίνακας έγραψε το τελικό 64-58.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Άρης Καραλής με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φώτης Καραμπάς με 9 πόντους, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Wardogs είχαν 15 / 47 δίποντα, 9 / 30 τρίποντα, 7 / 14 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ , μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Η Lasson είχε 17 / 57 δίποντα, 7 / 22 τρίποντα, 3 / 10 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ , μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Peristéri Wardogs (Μπουργαζάς): Αντωνάκης 3, Μπουργαζάς, Μιχελάκος 9(7ρ.), Καραλής 21(11ρ.), Στάικος , Τσίγκρας 9(8ρ.), Χρόνης 22.

Lasson(Κρητικός): Αθανάσουλας 9, Καραμπάς 9(15ρ.), Κολλάρος 2, Κρητικός 7, Μανίκας 3, Νικηταΐδης 14, Ντίσιος 2, Σκαρμέας 2, Σύλλας 8, Τσουπαρόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα των Wardogs για το ροζ φύλλο.