18/04/2023
Pourangers BC 11 14 11 15 - 51 -
Beerokoillers 10 21 2 13 - 46 -

Νίκησαν και περιμένουν οι Pourangers!

Το βραδάκι της Τρίτης του Πάσχα 19 Απριλίου στο κλειστό του Σπάρτακου, σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Pourangers επικράτησαν δύσκολα με 51 – 46 απέναντι στους μαχητικούς Beerokoillers και περιμένουν πλέον το αποτέλεσμα του παιχνιδιού Dpg Warriors- Τρίτο Φύλο για να δουν αν θα μπουν στα πλέι οφ.

Το αρνί δεν φάνηκε να πέφτει βαρύ στις δύο ομάδες, με την καθεμιά να προσπαθεί να επιβάλει τον δικό της γρήγορο ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο και τους Pourangers τελικά να κρατούν ισχνό προβάδισμα με 11 – 10. Μαρκόπουλος(4), Α.Μπούτζης(4) και Δραγάνης ήταν η τριάδα που οδηγούσε στην επίθεση τους γηπεδούχους, ενώ για τους Beerokoillers ο απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Κεφαλάς με 8 από τους 10 πόντους της ομάδας του.

Στη δεύτερη περίοδο, οι ομάδες ανέβασαν περισσότερες στροφές, με τους φιλοξενούμενους να στέκονται καλύτερα και να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 25 – 31. Οι Beerokoillers είχαν πολυφωνία στην επίθεση με Αχίλε(6), Κοσμαδάκη(5), Λιακόπουλο(4) να είναι τα πρώτα βιολιά και τους Μανδηλαρά – Κατσίκη να βάζουν από ένα τρίποντο, ενώ για τους Pourangers που ακολουθούσαν στην κούρσα, ξεχώρισε και πάλι ο Α.Μπούτζης με 7 πόντους, με Μαρκόπουλο και Μανωλίτση να δίνουν λύσεις με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα.

Στην τρίτη περίοδο, οι Pourangers έσφιξαν την άμυνα τους σαν τανάλια καθώς δέχτηκαν μόλις ένα καλάθι από τον Λιακόπουλο , επέβαλαν απόλυτα τον ρυθμό τους στην επίθεση και με το δίδυμο Μανωλίτση και Μπούτζη να τους παίρνουν απ’ το χεράκι με 6 και 5 πόντους αντίστοιχα, πήραν προβάδισμα με 36 – 33.

Με την αύρα και τις εμπνεύσεις του Σάλβου ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος, με τον Κοσμαδάκη να δημιουργεί και τους συμπαίκτες του να εκτελούν για το 36 – 40 των Beerokoillers. Με 5 λεπτά να απομένουν για την λήξη του παιχνιδιού, Μαρκόπουλος και Δραγάνης αποφάσισαν να κρατήσουν τους Pourangers σε τροχιά πλέι οφ και με τον πρώτο να σκοράρει 9 πόντους και τον δεύτερο να ακολουθεί από κοντά με 7, γύρισαν τούμπα το ματς με το τελικό 51-46 να γράφετε στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Θωμάς Δραγάνης με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Απόλλωνας Λιακόπουλος με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Pourangers είχαν 12 / 39 διποντα , 6 / 17 τρίποντα, 9 / 12 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Οι Beerokoillers είχαν 16 / 42 δίποντα, 3 / 26 τρίποντα, 5 / 5 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Pourangers(Στρατόπουλος): Δραγάνης 11(10ρ.), Μαρκόπουλος 16(11ρ.), Α.Μπούτζης 15, Σ.Μπούτζης, Στρατόπουλος, Μανωλίτσης 9.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Κατσίκης 3, Κεφαλάς 8, Κοσμαδάκης 8(7ρ.), Μανδηλαράς 3(8ρ.), Νεοφύτου 4, Ψεματίκας 2, Λιακόπουλος 8(7ρ.), Αχίλε 10(10ρ.).

Τι μας άρεσε: Η διάθεση που έδειξαν οι ομάδες μετά την διακοπή!