23/02/2022
Στιφάδο Bulls 19 16 24 18 - 77 -
Brazzers 14 21 11 22 - 68 -

Νίκησαν και τις απουσίες οι Stifado Bulls!

Με την παρέα του Μάριου Χατζή να δείχνει να μην… καταλαβαίνει από τις απουσίες και να κερδίζει τους Brazzers με 77-68, παρακολουθήσαμε την αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες, στο κλειστό του Περιστερίου, το βραδάκι της Δευτέρας.

Τα γρήγορα ομαδικά φάουλ που χρεώθηκαν οι Brazzers στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης δεν επηρέασαν την παρέα του Βενέτη, η οποία με τους Αμπάζογλου και Ζαφειράκη (1) σε καλό… φεγγάρι έτρεξαν και πλήγωσαν τις αργές επιστροφές των Stifado, οι οποίοι με τους Ρωμοσιό και Πρόκο… γύρισαν την εικόνα του παιχνιδιού και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με την ομάδα τους μπροστά με 19-14.

Ο Γιοβάνης βγήκε… δαιμονισμένος στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ποιοτικό πάουερ φόργουορντ των φιλοξενούμενων να σκοράρει από παντού και να κρατάει τη διαφορά στο σουτ (27-24) στα μέσα του δεκαλέπτου, με τους Stifado να το ισορροπούν με προσωπικές ενέργειες των Μπασδάνη και Ρωμοσιού, με το ημίχρονο να κλείνει στο ισόπαλο 35-35.

Μυστιλόγλου και Πρόκος ανέλαβαν ακόμη παραπάνω επιθετικές πρωτοβουλίες για τους Stifado, με το παιχνίδι να αρχίζει να παίρνει άγρια… ομορφιά και να πηγαίνει πόντο πόντο, με τους γηπεδούχους να είναι ένα… κλικ καλύτεροι και να μπαίνουν στα τέταρτο δεκάλεπτο με το 59-46 υπέρ τους.

Με σωστές επιλογές στο επιθετικό μισό και σωστή διαχείριση στην τέταρτη περίοδο, η παρέα του Μάριου του Χαντζή έπαιξε με το χρόνο και έφτασε στην δίκαιη επικράτηση με το τελικό 77-68 και έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει της συνέχειας.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Μυστιλόγλου με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 κοψίματα και 2 λάθη. Από Brazzers ξεχώρισε ο Ανδρέας Γιοβάνης με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 27/45 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 11/11 (!) βολές, 45 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 19 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/43 δίποντα, 6/34 τρίποντα, 8/21 βολές, 38 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 8 λάθη.

Stifado Bulls (Χατζής) : Χατζής, Πρόκος 21, Καττής 4, Μυστιλόγλου 15 (14 ριμπ.), Ρωμοσιός 23 (11 ριμπ.), Μπασδάνης 12, Νικολετάκης 2.

Brazzers (Βενέτης) : Αμπάζογλου 6, Ζαφειράκης 10, Δαρδαμάνης 10, Κατέρης 2, Κωνσταντινίδης 10, Κούρογλου 10, Γιοβάνης 12, Μπάρμπας 8.

Τί μας άρεσε : Πολύ όμορφο παιχνίδι, με το κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες εξαιρετικό!