04/03/2022
Tsouvalia 9 16 14 15 - 54 -
L' Ovelha Negra 10 14 11 13 - 48 -

Νίκησαν L’Ovelha και απουσίες τα Tsouvalia!

Βράδυ Πέμπτης στην All Star Arena τα Tsouvalia (10-3) υποδέχθηκαν την L’Ovelha Negra (6-6) στη ρεβάνς του 39-56 (του πρώτου γύρου) και στο πλαίσιο του 1ου ομίλου της Development League. Η ομάδα του Σταύρου Κυριακίδη παρουσίασε καλό πρόσωπο, ήταν ιδιαίτερα ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά και, παρά τις σημαντικές απουσίες των Ράπτη και Σωτηρόπουλου, κατάφερε να επικρατήσει με 54-49. Έτσι, λοιπόν, τα Tsouvalia ανέβηκαν στο 11-3 και παραμένουν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ακολουθούν δύο σπουδαία ματς απέναντι σε Παντοφlakers και Hoopers. Η L’Ovelha, που λίγο έλειψε να πάρει το δίποντο στο τέλος με τα τρίποντα του Άρη Σπάθη, έπεσε το 6-7 και θα υποδεχθεί τον Πήγασο με σκοπό να απλοποιήσει την υπόθεση παραμονή. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ. Οι Αλέξανδρος Καλούδης (3π.), Γιάννης Κλεφτόγιαννης (5π. με 1 τρίπ.) και Άρης Σπάθης (2π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων. Στην άλλη πλευρά, τις απαντήσεις για λογαριασμό των Τσουβαλιών έδωσαν οι Αλέξανδρος Κακλαμάνης (3π.), Χαράλαμπος Φουρτούνης (3π) και Θανάσης Γεωργίου (2π.). Σκορ δεκαλέπτου, 9-10.

Αυξημένη παραγωγικότητα εκατέρωθεν στο υπόλοιπο του πρώτο ημιχρόνου με το επιμέρους σκορ να γράφει 16-14 και τα Tsouvalia να ανεβάζουν αισθητά τα ποσοστό τους στο περιφερειακό σουτ. Βάιος Καλύβας (8π. με 2 τρίπ.) και Θανάσης Γεωργίου (5π. με 1 τρίπ.) πήραν στις πλάτες τους τους γηπεδούχους. Στην αντίπερα όχθη, οι Άρης Σπάθης και Γιώργος Γρηγορόπουλος σκόραραν 5 και 6 πόντους αντίστοιχα για να παραμείνει η L’Ovelha σε απόσταση αναπνοής. Σκορ ημιχρόνου, 25-24.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Γεωργίου, Φουρτούνης και Καλύβας συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια για τα Tsouvalia που παρέμειναν σε θέση οδηγού. Η L’Ovelha ήταν και πάλι ιδιαίτερα ανταγωνιστική, βασιζόμενη ξανά στους Αλέξανδρο Καλούδη (5π. με 1 τρίπ.) και Γιώργο Γρηγορόπουλο (4π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-35.

Θριλερικό το τέταρτο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ. H L’Ovelha, παρότι βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά, έβγαλε σπουδαία αντίδραση. Ο Άρης Σπάθης με δύο τρίποντες βόμβες, ο Γιώργος Γρηγορόπουλος (4π.) με μεγάλα σουτ και ο Θανάσης Λυμέρης με παλικαρίσιο γκολ-φαουλ άγχωσαν τα Tsouvalia. Η ομάδα του Κυριακίδη, όμως, με παροιμιώδη ψυχραιμία στο τελευταίο λεπτό και τους Αλέξανδρο Κακλαμάνη (6π.) και Χαράλαμπο Φουρτούνη να ξεχωρίζουν, κατάφερε να αποδράσει με το ροζ φύλλο στις αποσκευές της.

Στο τέλος του αγώνα, τα Tsouvalia είχαν 15/36 δίποντα, 6/25 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπαόυντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη. Στον αντίποδα, η L’Ovelha Negra είχε 13/37 δίποντα, 6/32 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 9 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε Χαράλαμπος Φουρτούνης με 15 πόντους και double-double, έχοντας 6/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 3/5 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Καλούδης με 8 πόντους, έχοντας 1/1 δίποντο και 2/10 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Tsouvalia (Κυριακίδης) : Πετράκης 5, Κυριακίδης (3 ριμπ., 2 ασί.), Κοτσιλίνης 2 (5 ριμπ., 4 ασί.), Καλύβας 13 (7 ριμπ., 2 ασί., 3 τρίπ.), Κακλαμάνης 9 (10 ριμπ., 1 τρίπ.), Φουρτούνης 15 (16 ριμπ., 2 κλεψ.), Γεωργίου 10 (2 τρίπ.).

L’Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος) : Καλούδης Ν. (3 ριμπ.), Καλούδης Αλ. 8 (15 ριμπ., 2 τρίπ.), Τζουβελέκης (4 ριμπ.), Κλεφτόγιαννης 8 (5 ριμπ., 2 ασί., 1 τρίπ.), Σπάθης 13 (4 ριμπ., 3 τρίπ.), Λυμέρης 5 (7 ριμπ.), Γρηγορόπουλος 14 (6 ριμπ., 3 ασί., 5 κλεψ.).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της τελευταίας περιόδου.