02/04/2023
Young Ballers BC 24 22 7 19 - 72 -
Tsouvalia 9 14 25 19 - 67 -

Νίκησαν με το μυαλό στα playoffs οι Young Ballers!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Evolution, οι Young Ballers αν και απώλεσαν μεγάλες διαφορές κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, κατάφεραν εν τέλει να προσθέσουν ακόμη μια νίκη στο παλμαρέ του, καθώς τα Tsouvalia υπέκυψαν στις τελευταίες στιγμές του παιχνιδιού με σκορ 72-67! O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Μιχαήλ Βούλγαρης με 20 πόντους , 16 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Καρδαράς είχε 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση.

Η ομάδα του Στεφανάκου ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, καθώς με όπλο την εξαιρετική της άμυνα, αλλά και τους Βούλγαρη και Μπάραμπα να ηγούνται των προσπαθειών της, έκλεισε τη περίοδο με το υπέρ της 24-9. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, τα Tsouvalia μπήκαν μουδιασμένα στο παρκέ των βορείων προαστίων και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Σωτηρόπουλο με 5 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι Ballers παρουσιάστηκαν στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να αυξήσουν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους και εν τέλει τα κατάφεραν , αφού με τους Παππά, Ανδρεάδη και Τσάταλη να πραγματοποιούν ένα τρίποντο πάρτι, έκλεισαν το ημίχρονο στο συν είκοσι τρία με σκορ 46-23. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την ένταση στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού, αλλά δεν μπορεσαν σε κανένα σημείο να βρουν λύση στην αντιμετώπιση τον μεγάλων ατού των Ballers. O Καρδαράς σε αυτό το διάστημα πέτυχε 4 πόντους.

To τρίτο κομμάτι το σκηνικό της αναμέτρησης άλλαξε άρδην, καθώς οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την εμπειρία τους, αλλά και τον εφησυχασμό των αντιπάλων τους, κέρδισαν το δεκάλεπτο με το εντυπωσιακό επιμέρους 7-25! Ο Ράπτης σε αυτή τη περίοδο ήταν εξαιρετικός με 7 πόντους και 5 ριμπάουντ στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Σωτηρόπουλος με 5. Οι Young δεν είχαν καθαρό μυαλό, το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο, εγκλωβίστηκαν στην άμυνα της ομάδας τους Κυριακίδη και οι εφτά μόλις πόντοι αποτέλεσαν ως φυσική συνέχεια της συνολικής απόδοσης τους. Η περίοδος έκλεισε με σκορ 53-48!

Στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού οι Ballers άντεξαν στη πίεση των αντιπάλων τους, κράτησαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια και πέτυχαν εν τέλει ακόμη μια νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 72-67!

Οι Young Ballers είχαν 11/35 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 14/27 βολές, 45 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 23/59 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 9/19 βολές, 51 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 8 λάθη .

Young Ballers(Στεφανάκος): Ανδρεάδης 8, Βούλγαρης 20, Ζορμπάνος 5, Κοσμόπουλος, Κρόκος 5, Μπάραμπας 15, Παππάς 6, Τσάταλης 13.

Tsouvalia(Κυριακίδης): Ανδρικόπουλος 6, Γεωργίου 4, Καλύβας 3, Καρδαράς 16, Κοτσιλίνης 2, Κυριακίδης 8, Ράπτης 16, Σωτηρόπουλος 12.

Τι μας άρεσε: Ο Βούλγαρης και η τριποντάρα του μέγα Κρόκου στο τέλος του παιχνιδιού!