12/03/2023
Το Τρίτο Φύλο 18 13 12 24 - 67 -
Gallika and Piano BC 12 21 26 23 - 82 -

Νίκησαν με το μυαλό στα Playoffs!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό των Μελισσιών για το πρωτάθλημα της Development League, τα Gallika & Piano πρόσθεσαν ακόμη μια νίκη, καθώς επικράτησαν του Τρίτου Φύλου με σκορ 67-82!

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Στράτο Γράδο με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Στέφανος Παππάς είχε 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα δεν προμήνυαν τα όσα θα ακολουθήσουν, καθώς το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τον Καστρίνιο και την παρέα του σε θέση οδηγού με σκορ 18–12. Οι Καστρίνιος(6π) και Παππάς(6π) ανέλαβαν το μεγαλύτερο κομμάτι του επιθετικού κομματιού της ομάδας τους, πετυχαίνοντας τους δώδεκα απο τους συνολικά δεκαοχτώ πόντους στο διάστημα αυτό. Στην αντίπερα όχθη, ο Γιάννης Πιερρουτσάκος ήταν ο καλύτερος παίκτης των φιλοξενούμενων  με 8 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο στο ενεργητικό του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα Gallika μπήκαν αποφασισμένα στο παρκέ των βορείων προαστίων με σκοπό να πάρουν τα ηνία στο σκορ, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το υπέρ τους 31-33. Ο Γράδος πήρε το όπλο του και με 11 προσωπικούς πόντους έπαιξε τον πλέον καθοριστικό ρόλο για το προβάδισμα αυτό, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο πολύ καλός Καβαλιεράτος(6π). Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Καρυτιανός πρόσφερε 4 πολύτιμους πόντους μέσα το ζωγραφιστό.

Σε τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης τα Gallika ανέβασαν την ένταση στο παιχνίδι τους, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, έλεγξαν τα ριμπάουντ και με τους Γιάννη Πιερρουτσάκο και Γράδο να ηγούνται των προσπαθειών τους οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού με σκορ 43-59!

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα καθόλου τη διάρκεια του, με το τέλος του αγώνα να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν ακόμα μία νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 67– 82.

Τα Gallika & Piano είχαν 21/42 δίποντα, 12/34 τρίποντα, 4/7 βολές, 49 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 7 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 22/58 δίποντα, 7/29 τρίποντα , 2/3 βολές, 47 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα και 4 λάθη.

Το Τρίτο Φύλο(Καστρίνιος): Γεωργάκης 6, Καρυτιανός 12, Καστρινός 18, Παππάς 21, Τσανικίδη 10.

Gallika & Piano(Καβαλλιεράτος): Γκίκας 12, Γραβιάς 26, Καβαλιεράτος 8, Μανιατάκος 11, Σταύρος Πιερρουτσάκος 8, Γιάννης Πιερρουτσάκος 17, Καπετανίδης.

Τι μας άρεσε: Το Τρίτο Φύλο στα μέσα το πρώτου δεκάλεπτου αναγκάστηκε λόγω τραυματισμού του Τσανικίδη να αγωνιστεί για λίγα λεπτά  με τέσσερις παίκτες. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων  ήταν άμεση, αφήνοντας κι αυτοί από τη  πλευρά τους έναν παίκτη έξω!