17/02/2022
Beerokoillers 9 18 12 13 - 52 -
Melisses BC 7 10 12 18 - 48 -

Νίκησαν Melisses και απουσίες οι Beerokoillers!

Το βράδυ της Τετάρτης 16 Φεβρουαρίου στο Μενίδι, οι Beerokoillers διαχειρίστηκαν το προβάδισμα που πήραν από το δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασαν σε μία ακόμα νίκη με 52 – 48 απέναντι στις ανανεωμένες Melisses.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με πολύ διάθεση να τρέξουν στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ήταν αρκετά άστοχες , με το σκορ να μένει χαμηλά(9-7).Ο Καπελλές με 5 πόντους ξεχώριζε για τους Beerokoillers, με Νεοφύτου και Ψεματίκα να βάζουν από ένα καλάθι, ενώ για τις Μέλισσες ,ένα τρίποντο έβαλε ο Α.Μπουγιούκος κι από ένα καλάθι Μπάνος και Κοντοπάνος.

Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και με τους Μανδηλαρά με 5 και Νεοφύτου με 4 πόντους να τραβούν το κουπί στην επίθεση, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 27 – 17.Οι Μέλισσες έβρισκαν λύσεις με 5 πόντους του Μπάνου και τρίποντο του Φράγκου, αλλά συνέχισαν να έχουν αστοχία στην επίθεση.

Ισορροπημένο και ισόπαλο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού(12-12) ,με την διαφορά να μένει στους 10 για τους Beerokoillers (39-29). Ο Μανδηλαράς με 5 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ, με τον Καλαμάρα να ακολουθεί με τρίποντο, ενώ για τους φιλοξενούμενους, Α. Μπουγιούκος με 4 πόντους και Σ.Μπουγιούκος με τρίποντο, έδιναν λύσεις.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Μέλισσες πάλεψαν πολύ για να επανέλθουν στην διεκδίκηση του αγώνα , με το Σ. Μπουγιούκο να είναι μπροστάρης στην επίθεση με 6 πόντους και τους Παπαδιά με 5 και Φράγκο με 4 να ακολουθούν. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι χτυπημένοι από τραυματισμούς Beerokoillers , διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα τους και με τον Παπαλάμπρου να είναι το πρώτο βιολί με 7 πόντους και τον Καλαμάρα να προσθέτει ένα τρίποντο, έφτασαν σε μία δύσκολη αλλά δίκαιη νίκη με 52 – 48.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Άλεξ Νεοφύτου με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Κοντοπάνος με 8 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Beerokoillers είχαν 17 / 46 δίποντα, 5 / 23 τρίποντα, 3/7 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Οι Melisses είχαν 14 / 46 δίποντα, 5 / 18 τρίποντα, 5 / 6 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Beerokoillers (Δ. Μανδηλαράς): Καλαμάρας 6, Καπελλές 7(8ρ.), Λιακόπουλος 2(10ρ.), Μανδηλαράς 11(8ρ.), Νεοφύτου 10(7ρ.), Παπαλάμπρου 10, Ψεματίκας 6.

Melisses (Σ.Μπουγιούκος): Δούκας 5, Κοντοπάνος 8(13ρ.), Μπάνος 4(12ρ.), Α.Μπουγιούκος 7, Σ.Μπουγιούκος 9, Παπαδιάς 7, Πατέλης 2, Φράγκος 6.

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο μπάσκετ που προσπαθούσαν να παίξουν οι δύο ομάδες.