03/12/2022
Athens Touvlakers 22 16 18 10 - 68 -
Frigo Driver 5 17 26 18 - 66 -

Νίκησαν οι ‘’μπλαζε’’ Athens Touvlakers!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για την11η αγωνιστική της Development2 League, οι Athens Touvlakers δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ να πετύχουν την έβδομη νίκη στη λίγκα, καθώς έκαμψαν την αντίσταση των Frigo Driver στις τελευταίες στιγμές της αναμέτρησης με σκορ 68-66.

Οι πρώτες στιγμές τoυ παιχνιδιού δεν προμήνυαν σε καμιά περίπτωση αυτό που θα ακολουθούσε, καθώς το τέλος της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους σε θέση ισχύος με σκορ 22-5. Οι Μαρίνος(12π) και Λειβαδάς(3π) για ακόμη φορά μας παρουσίασαν το πλούσιο ταλέντο που διαθέτουν έξω από τη γραμμή των 6.75, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Κοσκέρα(3π) από το ζωγραφιστό. Στον αντίποδα οι Μαθιός(4π) και Παπαδάκης(1π) ανέλαβαν το "φτωχό" επιθετικό φορτίο των Frigo στη 1η περίοδο.

Στο δεύτερό δεκάλεπτο οι Touvlakers παρέμειναν αφεντικά στην αναμέτρηση. Οι Μαρίνος(3π) και Λειβαδάς(3π) συνέχισαν να πληγώνουν τους αντιπάλους τους από τα 6.75, ενώ στην εξίσωση μπήκαν οι Αγκουριδάκης και Σαλμάν με 5 και 3 πόντους στο ενεργητικό τους.Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Μαθιός έκανε ότι ήθελε και στις δύο πλευρές του παρκέ, καθώς πέτυχε τους 10 πόντους από τους 17 συνολικά πόντους των Driver στη συγκεκριμένη περίοδο , ενώ βοήθησε σημαντικά και στην άμυνα μαζεύοντας  5 ριμπάουντ. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 38-22 υπέρ των γηπεδούχων.

Στη τρίτη στροφή του παιχνιδιού ο Γκότσης και η παρέα του πραγματοποίησαν μια εκπληκτική εμφάνιση, καθώς επικράτησαν  των κίτρινων με το επιμέρους 16-26. Οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να βρουν λύση στο όνομα που ακούει Μαθιός, με τον ηγέτη των Frigo να προσθέτει άλλους 11 πόντους στο παλμαρέ του. Από την πλευρά των Touvlakers ο Κοσκέρας(6π) προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να τους κρατήσει σε θέση οδηγού.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την μυθική εμφάνιση του Κώστα Παπαδάκη(16π), αλλά και τη συνολική χαλάρωση των αντιπάλων έφεραν πέντε δευτερόλεπτα πρίν το τέλος της αναμέτρησης το σκορ στο 68-66. Ωστόσο στην τελευταία κατοχή αστόχησαν, με το τέλος του παιχνιδιού να βρίσκει τους υπερόπτες Touvlakers να πανηγυρίζουν την 7η νίκη στο πρωτάθλημα της Development2 .

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχαήλ Κοσκέρας  με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ο Νεκτάριος Μαθιός είχε 27 πόντους, 19 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα .

Οι Athens Touvlakers είχαν 13/28 δίποντα, 12/50 τρίποντα, 6/15 βολές, 49 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 17 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 27/80 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 12/21 βολές, 58 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα και 17 λάθη .

Athens Touvlakers(Λειβαδάς): Αγκουριδάκης 7, Θεοδωρακόπουλος 4, Κοσκέρας 14, Λειβαδάς 8, Λεμπούσης 4, Μαρίνος 22, Σαλμάν 9 .

Frigo Driver(ΓΚότσης) : Γκότσης, Κόκκαλης 1, Λουκατάρης 7, Μαθιός 27, Νίκος Παπαδάκης 4, Χρήστος Παπαδάκης 21, Ροδάκης 6.

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Frigo, τα 7 τρίποντα του Μαρίνου, αλλά και η εκπληκτική εμφάνιση του Μαθιού !