07/01/2023
The Roots 12 3 13 11 - 39 -
Beeranhas 11 9 15 18 - 53 -

Νίκησαν Roots και απουσίες τα Beeranhas!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους για το 2023 τα Beeranhas, καθώς το απόγευμα του Σαββάτου 7 Ιανουαρίου στο Basketaki Arena, ξεπέρασαν τις απουσίες τους και επικράτησαν απέναντι στους μαχητικούς για όσο άντεξαν Roots, με 39 – 53.

Οι ομάδες προσπαθούσαν να επιστρέψουν από τα μελομακάρονα στο πρώτο δεκάλεπτο, με το ματς να είναι σχετικά ισορροπημένο και τους Roots να διατηρούν προβάδισμα με 12 – 11. Ο απίθανος Γιώργος Λουλουργάς ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους προπορευόμενους με τέσσερα τρίποντα, ενώ για τα Beeranhas ξεχώρισαν Βαλέντζης με 5 και Κύρκος με 4 πόντους αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι, έπαιζαν πιο ορθολογικά στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και με Μιχαηλίδη, Κύρκο, Βαλσαμίδη και Αναγνωστόπουλο να βάζουν από ένα καλάθι, ξέφυγαν με 12 – 20. Για τους Roots που επιδόθηκαν σε διαγωνισμό άστοχων τριπόντων, ένα καλάθι πέτυχε ο Ίντας και μία βολή ο Ζαμπάρας, για το 15 – 20 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι Roots προσπαθούσαν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα κυρίως με τρίποντα από Γούλα, Λαγωνικάκο και Λουλουργά, αλλά οι φιλοξενούμενοι με το δίδυμο Βαλέντζη με 6 και Κύρκο με 5 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, διατηρούσαν προβάδισμα με 28 – 35.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κύρκος έδειχνε ασταμάτητος μέσα στο ζωγραφιστό με 14 ολόκληρους πόντους και παρά τα δύο τρίποντα του Λουλουργά και τους 4 πόντους του Παντελάτου, οδήγησε την ομάδα του σε μία άνετη σχετικά νίκη με 39 – 53.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Χρήστος Κύρκος με 25 πόντους, 19 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Λουλουργάς με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Οι Roots είχαν 4/34 δίποντα, 9/37 τρίποντα, 4/11 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Τα Beeranhas είχαν 20/42 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 7/12 βολές , κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ , έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Roots(Σοκολάκης): Ίντας 2, Ανδραβίζος 2, Αργυράκης, Γούλας 3, Ζαμπάρας 1(7ρ.), Λαγωνικάκος 3, Λουλουργάς 22(7ρ.), Παντελάτος 4, Σοκολάκης 1, Φιλιππής 1.

Beeranhas (Δέτσης): Αναγνωστόπουλος 2, Βαλέντζης 13, Βαλσαμίδης 3, Δέτσης 4, Κύρκος 25(19ρ.), Μίχιλης 2(12ρ.), Μιχαηλίδης 4(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η επιβλητική εμφάνιση του Κύρκου μέσα στο ζωγραφιστό και το τρίποντο κρεσέντο του Λουλουργά.