Winter Basketaki Cup 24/25 1η Αγωνιστική
14/09/2024
Komodo Dragons 19 13 11 14 - 57 -
Kasonic Beers 16 18 11 18 - 63 -

Νίκησαν τους Komodo Dragons και έστειλαν μήνυμα για την νέα χρονιά οι Kasonic Beers!

Το παιχνίδι άρχισε με τους Dragons να μπαίνουν δυνατά και να προσπαθούν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, αλλά οι Kasonic Beers ακολουθούσαν τον ρυθμό. Το πρώτο δεκάλεπτο είχε ωραίες φάσεις και από τις δυο ομάδες, με το σκορ μετά τα πρώτα δέκα λεπτά να δείχνει 19-16.Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο επιθετικοί και με ωραία κυκλοφορία της μπάλας έβρισκαν τρόπους να σκοράρουν. Οι «πράσινοι» από την άλλη προσπαθούσαν να ακουμπήσουν την μπάλα τόσο στον Σακελλαρίδη όσο και στον Βεργοπουλο, αλλά πήγαν στην ανάπαυλα όντας πίσω με 2 ποντους(32-34).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Ελ Νταούντ και τον Κλεφτόγιαννη κυρίως, αλλά οι Kasonic Beers ήταν σκληρό καρύδι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε καλή μέρα τόσο τον Μπακούρο όσο και τον Ρουμελιώτη, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 43-45.

Με την έναρξη του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου, οι Kasonic Beers δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και με πολύ ωραίο μπάσκετ είχαν σταθερά κεφάλι στο σκορ. Οι Komodo Dragons παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής, όμως μερικές λάθος αποφάσεις αλλά και η άμυνα των αντιπάλων τους στέρησαν την νίκη, με το 57-63 να είναι το τελικό σκορ.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Αlla Xhe με 26 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης και 22 πόντους ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Γαϊτανάκης με 14 πόντους.

Komodo Dragons: Βεργόπουλος 4, Σακελλαρίδης 9, Κλεφτόγιαννης 4, Ελ Νταούντ 16, Βαζαίος 10, Γαϊτανάκης 14.

Kasonic Beers: Μπακούρος 8, Προσηλιακός 5,Λύκος 2, Ζυγούρης 3, Ρουμελιώτης 23, Alla Xhe 22.

Τι μας άρεσε: Ο χαρακτήρας που έδειξαν οι Kasonic Beers στην αντεπίθεση των Komodo Dragons.