24/06/2021
Milwaukee Sucks 11 19 22 18 - 70 -
Limoges 13 18 21 21 - 73 -

Νίκησε αποχή και Sucks η Limoges!

Η Limoges, ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο φετινό Summer League, επικρατώντας των εξαιρετικών Milwaukee Sucksμε 73-70 στο κλειστό του ΓΣΠ!

Στην πρώτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν αρκετά νευρικό με τις δύο ομάδες να είναι πολύ άστοχες. Η Limoges, προηγήθηκε με 13-11 με τους Σταμάτη και Μπιλή να σημειώνουν από 4 πόντους. Για την ομάδα από το Μιλγουόκι, 7 πόντους σημείωσε ο Απόστολος Μιχάκης που βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης ανέβηκε. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν γρήγορο μπάσκετ, αρκετά απελευθερωμένο. Ωστόσο, καμία από τις δύο δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε στο συν 1 για τους Γάλλους 31-30. Για την ομάδα του Ευρυπιώτη, 6 πόντους σημείωσε ο Τρούσας σε αυτό το διάστημα, ενώ για τους Sucks 6 oΑπόστολος Σαμιωτάκης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η εξαιρετική παρουσία των Sucksσυνεχίστηκε με την ομάδα του Γκολφινόπουλου να μην τα παρατάει κόντρα στο μεγαθήριο της Limoges. Οι τυπικά γηπεδούχοι, έτρεξαν ένα επιμέρους 22-21 και ισοφάρισαν με το τέλος του δεκαλέπτου σε 52-52. Φωτόπουλος από την μία με 8 πόντους και Δαβιλάς από την άλλη με επίσης 8, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Limogesμπήκε αποφασισμένη να τελειώσει το ματς. Ο coachΕυρυπιώτης χαμήλωσε το σχήμα του και πίεσε σε όλο το γήπεδο. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Γάλλοι, που προηγήθηκαν με 12 πόντους διαφορά, με τους Δαβιλά, Μπιλή και Σταμάτη να σκοράρουν. Οι Sucks, αντέδρασαν μείωσαν αλλά δεν μπόρεσαν να γυρίσουν τούμπα το ματς, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 73-70 σε ένα άκρως ωραίο και ανταγωνιστικό παιχνίδι.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης ήταν ο Κωσταντίνος Δαβιλάς με 20 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 ασίστ και 3 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Μαυροειδής με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι MilwaukeeSucks είχαν 26/77 εντός πεδιάς, 8/33 τρίποντα και 10/17 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 14 ασίστ και 13 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 25/56 εντός πεδιάς, 10/24 τρίποντα και 13/28 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, μοίρασαν 10 ασίστ κι έκαναν 20 λάθη.

Milwaukee Sucks (Γκολφινόπουλος):Καββαθάς 7, Διαμάντης 3, Φωτόπουλος 8, Σαμιωτάκης 8, Λιόκας 2, Μαυροειδής 14, Οικονόμου 10, Μιχάκης 17, Γκολφινόπουλος 1.

Limoges (Ευρυπιώτης):Σιρόγλου 9, Δαβιλάς 20, Μπραντίτσας 1, Σαμπάνης 2, Σιφναίος 6, Σταμάτης 9, Μπιλής 10, Τρούσας 14, Βασιλόπουλος 2.

Τί μας άρεσε: Η τελευταία περίοδος της Limoges, αλλά και η ανταγωνιστική εμφάνιση των MilwaukeeSucks!