06/10/2019
Lobsters BC 17 8 16 14 - 55 -
Gladiators 17 11 20 8 - 56 -

Νίκησε η εμπειρία!

Το βράδυ της Παρασκευής 4, Οκτωβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, σε ματς θρίλερ οι πιο έμπειροι Gladiators νίκησαν στην κόψη του ξυραφιού τους πολύ καλούς Lobsters με 56– 55 και πλέον θα παίξουν την πρόκρισης τους στο επερχόμενο ματς με τον Antilalo.

Οι Lobsters ξεκίνησαν καλύτερα το ματς με τρίποντο του Μπενιουδάκη και καλάθι από το από τον Τρέντσιο (5-0).Οι Gladiators όμως αντέδρασαν γρήγορα και με τρία συνεχόμενα τρίποντα από Τσακίρη, Πρίτσο και Αρφαρά έγραψαν το 5-9.Οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι λύσεις με 5 πόντους του Τρικαλιώτη και δύο τρίποντα από Αποστολάκο, Σαλονικίδη , ενώ και οι φιλοξενούμενοι με 6 πόντους του Μισιχρόνη και δίποντο του Τσακίρη διαμόρφωσαν το 17 – 17.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο Τσακίρης πήρε τους Gladiators από το χεράκι σκοράροντας 10 συνεχόμενους πόντους ενώ οι Lobsters κατάφεραν να ισοφαρίσουν με πρωταγωνιστή τον Τρέντσιο(6)και βοήθειες από Μπέργιο και Σαλονικίδη (27 – 27).Ο Μπούνας με τρίποντο έκανε το 27-30 , οι γηπεδούχοι όμως με Τρέντσιο, Σαλονικίδη και Αποστολάκο πέρασαν μπροστά 33 – 30.Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τους Μονομάχους μπροστά καθώς με δίποντο του Χριστόπουλου και πέντε βολές του Τσακίρη διαμόρφωσε το 33 – 37.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα του Πρίτσου βρήκε γρήγορες λύσεις με Τσακίρη και Ρούσσο να πετυχαίνουν από 4 πόντους , όμως οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και με 8 προσωπικούς πόντους του Σαλονικίδη μείωσαν σε 41 – 45.Ο Παναγόπουλος με τρίποντο λίγο πριν από τη λήξη έδωσε αέρα εφτά πόντων στους Gladiators 41 – 48.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Τρικαλιώτης με τρίποντο μείωσε το σκορ όμως Ρούσσος με δύο βολές και Μπούνας με 5 πόντους έκαναν το 44 – 55.Οι Lobsters δεν τα παράτησαν, πέτυχαν τρία συνεχόμενα τρίποντα με Τρικαλιώτη(2), Μπέργιο και μία βολή με τον Τρέντσιο μειώνοντας σε 54 – 55.Στα τελευταία 2 λεπτά του ματς είχαμε αρκετή μπασκετική ένταση και βεβιασμένες προσπάθειες. Ο Τσακίρης με μία βολή έκανε το 54 – 56 , ο Σαλονικίδης στη συνέχεια πέτυχε μία στις δύο και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε 55 – 56.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Βασίλης Τσακίρης με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ο Άλεξ Τρέντσιος με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Lobsters είχαν 9 – 31 δίποντα, 8 – 28 τρίποντα, 13 – 25 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Οι Gladiators είχαν 12 – 41 δίποντα, 7 – 19 τρίποντα, 11 – 17 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Lobsters (Ραχμάν): Μπέργιος 5, Σαλονικίδης 15 (8ρ.), Μπενιουδάκης 3, Γεωργίου, Γλένης, Τρέντσιος 11(10ρ.), Αποστολάκος 6, Τρικαλιώτης 14, Ράνης 1, Ραχμάν.

Gladiators (Πρίτσος): Τσακίρης 25( 10ρ.), Αρφαράς 3, Παπακώστας, Μπούνας 8, Πρίτσος 3 , Μισιχρόνης 6(8ρ.), Χριστόπουλος 2, Ρούσσος 6 (5ασ.), Παναγόπουλος 3, Χαϊμαλάς.

Τι μας άρεσε: Πολλά υποσχόμενη η νεοσύστατη ομάδα των Lobsters ενώ οι νικητές Gladiators απέδειξαν πόσο έμπειροι είναι σαν ομάδα.