03/04/2023
Reload 14 15 12 18 - 59 -
Antilalos BC 30 15 15 17 - 77 -

Νίκησε και ελπίζει ο Antilalos!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Elite, ο Antilalos όντας καλύτερος καθόλα τη διάρκεια του παιχνιδιού επικράτησε της Relοad με σκορ 59-77. Οι ‘’ροσονέρι’’ μετά από αυτή τη νίκη έμειναν ζωντανοί στη προσπάθεια παραμονής στη κατηγορία και θα παίξουν τα ρέστα τους στην αυλαία της regular season κόντρα στους New World Fix! O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Αντώνης Μαργώνης με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Στέλιος Λουφόπουλος είχε 29 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή τη σπουδαία αναμέτρηση.

Το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού ανήκε εξ ολοκλήρου στους παίκτες του Ζαμπέτα, καθώς στο τέλος της περιόδου βρέθηκαν σε θέση οδηγού με το εμφατικό 14-30. Ο Mercevicious ήταν απολαυστικός κάτω από τα δύο καλάθια με 13 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Καραγιάννης με 10. Οι φιλοξενούμενοι, που δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους, είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Λουφόπουλο με 6 πόντους.

Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ήταν και το πλέον ισορροπημένο, καθώς έκλεισε με το επιμέρους σκορ 15-15. Οι Μαργώνης(5π), Mercevicious(4π) και Ζαμπέτας(4π) ανέλαβαν το μεγαλύτερο μέρος του επιθετικού κομματιού της ομάδας τους, πετυχαίνοντας τους δεκατρείς πόντους στη περίοδο αυτή! Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι  έπαιξαν καλύτερη άμυνα συγκριτικά με το πρώτο δεκάλεπτο και είχαν τον Λουφόπουλο ως καλύτερο τους παίκτη με 9 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 29-45.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παρκέ του Athens Sports Hall με σκοπό να κρατήσουν την απόσταση ασφαλείας, κάτι το οποίο το κατάφεραν, καθώς μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή στο συν δέκα εννέα με σκορ 41-60. Οι Μαργώνης και Καραγιάννης ηγήθηκαν των προσπαθειών τους με 6 και 5 πόντους αντίστοιχα, ενώ στον αντίποδα οι Λουφόπουλος και Σωτηρόπουλος είχα από 4.

Στη τέταρτη περίοδο ο Antilalos κράτησε το προβάδισμα καθόλα τη διάρκεια της, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τον Ζαμπέτα και τους παίκτες του να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Elite με σκορ 59-77.

Ο Antilalos είχε 28/49 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 6/9 βολές, 35 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 25/54 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 3/6 βολές, 35 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 8 λάθη .

Reload(Περιβολάρης): Γούρνας 8, Δρακάκης 4, Λουφόπουλος 29, Πανταζής 2, Σαραντόπουλος, Σωτηρόπουλος 14.

Antilalos(Ζαμπέτας): Mercevicious 21, Αλεξίου 2, Γκολές 5, Κωνσταντίνος Ζαμπέτας 7, Καραγιάννης 20, Μάινας 2, Μαργώνης 20, Ρούσκας.

Τι μας άρεσε : Η συνολική απόδοση των νικητών, αλλά και η επανεμφάνιση του Καραγιάννη, η οποία συνοδεύτηκε από μια εξαιρετική εμφάνιση!