25/01/2024
Flood BC 13 14 15 12 - 54 -
Pistachios 7 12 15 13 - 47 -

Νίκησε και σκαρφάλωσε στην 2η θέση η Flood!

Πέμπτη βράδυ στη Basketaki Arena για την 14η αγωνιστική της Master league, η Flood όντας καλύτεροι σε όλες Τις κρίσιμες στιγμές του παιχνιδιού, νίκησαν τους μαχητικούς Pistachios με σκορ 54-47!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και με σύμμαχο την άμυνα τους κράτησαν το παιχνίδι σε χαμηλό σκορ(13-7). Η Flood βασίστηκε αρχικά στον Σταματόπουλο, όπου με τις επιλογές του στην επίθεση σκόραρε τους 7 από τους 13 πόντους που σημείωσε η Flood. Στην αντίπαλη μεριά, οι Γονιδάκης, Τσίτουρας και Κοντογιάννης έδωσαν κάποιες λύσεις στο επιθετικό κομμάτι για τους Pistachios. Οι άμυνες και των δύο ομάδων ήταν καθοριστικές με πολλά ριμπάουντ και με σωστές τοποθετήσεις.

Στη συνέχεια οι Pistachios μπορεί να ανέβασαν την απόδοση τους στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού, χωρίς ωστόσο αυτό να σταθεί ικανό να αλλάξει την αγωνιστική εικόνα της αναμέτρησης! Οι γηπεδούχοι με τους Τσάπα, Δρακάκη και Ζαφειρόπουλο να πρωταγωνιστούν  κατάφεραν να οδηγηθούν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 27-19!

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για τους Pistachios, καθώς με μπροστάρηδες τους Τσίτουρα και Γονιδάκη έτρεξαν επιμέρους 3-9, μειώνοντας τη διαφορά  στους 2 πόντους(30-28). Ωστόσο, η αντίδραση της ομάδας του Ασπιώτη ήταν άμεση, καθώς με τον Τσάπα να βοηθάει παρά πολύ στην άμυνα, αλλά και τον Σταματόπουλο να συνεχίζει να αποτελεί τον παίκτη κλειδί, έκλεισαν την προτελευταία στροφή στο συν οκτώ με 42-34!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Pistachios ξεκίνησαν δυναμικά μειώνοντας το σκορ στους 6. Όμως στη συνέχεια η Flood πάτησε το πόδι στο γκάζι και διεύρυνε το σκορ στους έντεκα(50-39), όπου ήταν και μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα. Αυτό συνέβη λόγω των κακών συνεννοήσεων που είχαν τα φιστίκια. Οι «μπλέ» κράτησαν το σκορ στα δικά τους μέτρα, με τους Ζαφειρόπουλο και Τσάπα να ευστοχούν στις βολές διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 54-47!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης  Ζαφειρόπουλος  με 8 πόντους, 17 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Από του ηττημένους ξεχώρισε ο Μαρίνος Γονιδάκης με 11πόντους και 8 ριμπάουντ!

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 15/37 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 12/17 βολές, 39 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 14 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 13 λάθη. Οι φιλοξενουμενοι είχαν 18/38 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 5/8 βολές, 37 ριμπάουντ,  12 ασίστ 8 κλεψίματα, 0 κοψίματα 18 λαθη.

Flood(Ασπιώτης): Αλικανιώτης 5, Ασπιώτης 4, Δρακάκης 6, Ζαφειρόπουλος 8, Καρυώτης 2, Κουσάσης5, Σταματόπουλος 12, Τσάπας 12

Pistachios(Κοντογιάννης): Βουρλίτης 4, Γονιδάκης 11, Κακιώνης 6, Καραγρηγορίου 4, Κοντογιάννης 6, Παπαγεωργίου,  Σολδάτος 6, Τσίτουρας 9,Φλίγκος 1

Τι μας άρεσε: Το γεγονός, ότι μετά από αυτή τη νίκη η Flood σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση βαθμολογικού πίνακα!