27/01/2024
Basket Case 12 19 12 15 - 58 -
Melisses BC 11 14 13 6 - 44 -

Νίκησε, με τους «ultras» στο πλευρό της, η Basket Case!

Το ξεκίνημα είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 12-11! Οι Γκλιάτης και Γιώργος Κολιάκος πέτυχαν από 4 ποντους αντίστοιχα, ενώ 6 είχε ο Πάτσης από την πλευρά των φιλοξενούμενων!

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτίωσαν ακόμη περισσότερο την εικόνα τους στην επίθεση, καθώς με τον Γκλιάτη να προσθέτει 6 πόντους, αλλά και τον Κ.Κολιάκο να τον ακολουθεί σε απόδοση, οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στο συν έξι με σκορ 31-25! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Γαρυφαλλάκης επιβεβαίωσε τη δεινότητα του στο σκοράρισμα, πετυχαίνοντας 11 πόντους!

Το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε το μοναδικό το οποίο κατέληξε στην πλευρά της παρέας του Μπουγιούκου, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 12-13! Ο Γαρυφαλλάκης πέτυχε 6 πόντους, ενώ 7 είχε ο Κ.Κολιάκος! Η περίοδος έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 43-38!

Το τέταρτο δεκάλεπτο η Case άντεξε στην πίεση που της άσκησαν οι Melisses, φτάνοντας εν τέλει στην έκτη φετινή νίκη με σκορ 58–44!

Betsson MVP ο Κωνσταντίνος Κολιάκος με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Θωμάς Γαρυφαλλάκης είχε 26 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 κόψιμο!

Οι νικητές είχαν 18/61 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 1/6 βολές, 59 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/44 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 5/9 βολές, 44 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη.

Basket Case (Κ.Κολιάκος): Δημητριάδης 5, Γ.Κολιάκος 4, Κ.Κοκιάκος 16, Λάβδας 8, Μερτινιάν 3, Σαρακινός 6, Χέλμης 4, Γκλιάτης 12.

Melisses (Μπουγιούκος): Γαρυφαλλάκης 26, Δούκας 2, Μπουγιούκος 6, Παπαδιάς, Πάτσης 10.

Τι μας άρεσε : Οι «Ultras» των νικητών, που για ακόμη μια φορά έδωσαν βροντερών παρών!