12/03/2023
Κλειώ 16 15 12 18 - 61 -
The Roots 14 11 3 8 - 36 -

Νίκησε Roots και απουσίες η Κλειώ !

Μεσημέρι Κυριακής στο Athens Sports Hall η Κλειώ ξεπέρασε το εμπόδιο των Roots με 61-36, αλλά και τις αρκετές ηχηρές απουσίες της, επιστρέφοντας στα ροζ φύλλα. Ντέρμπι για ένα ημίχρονο ήταν το ματς, με τους Roots να παθαίνουν επιθετικό μπλακ άουτ στην επανάληψη. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης με την Κλειώ να βρίσκει στήριγμα στους Τσιώλο (6π.), Παπαδάκη (6π.), Πασχάλη (2π.) και Λυμπερόπουλο (2π.) και τους Roots να απαντούν με Λαγωνικάκο (5π.), Ζαμπάρα (4π.), Φιλιππή (3π.) και Σοκολάκη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-14.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου με την Κλειώ να παραμένει σε θέση οδηγού, χάρη στους Λυμπερόπουλο (7π.), Αμπατζή (2π.), Πασχάλη (2π.), Τσιώλο (2π.) και Τσάκαλο (2π.), αλλά τους Roots να μην της επιτρέπουν να ξεφύγει, βρίσκοντας λύσεις από τους Φιλιππή (5π.), Ζαμπάρα (2π.), Γούλα (2π.) και Αργυράκη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 31-25.

Μετά την ανάπαυλα η Κλειώ, εκμεταλλευόμενη τα μεγάλα κενά διαστήματα των Roots, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας με πρωταγωνιστές τους Λυμπερόπουλο (6π.), Αμπατζή (2π.) και Τσάκαλο (2π.). Μονάχα ο τεράστιος πρόεδρος Βασίλης Σοκολάκης (3π.) κατάφερε να σκοράρει σε αυτό το διάστημα για τους Roots. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-28.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Κλειώ ανέβασε γρήγορα τη διαφορά πάνω από τους 20, ρίχνοντας τίτλους τέλους στο ματς, με τους Αμπατζή (7π.) και Λυμπερόπουλο (6π.) να πρωταγωνιστούν. Οι Roots προσπάθησαν να βελτιώσουν την εικόνα τους, παίρνοντας σκορ από τους Ζαμπάρα (5π.) και Γούλα (2π.), όμως δεν κατάφεραν να ξανά μπουν στο ματς.

Στο τέλος του αγώνα, η Κλειώ είχε 25/74 δίποντα, 2/12 τρίποντα και 5/7 βολές. Μάζεψε 62 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 9 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Roots είχαν 10/34 δίποντα, 4/28 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Παπαδάκης με 13 πόντους και double-double, έχοντας 5/16 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και κανένα λάθος σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Αργυράκης με 2 πόντους, έχοντας 1/4 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Κλειώ (Τσιώλος): Αμπατζής 11, Λυμπερόπουλος 17 (1), Παπαδάκης 13 (1), Πασχάλης 4, Τσάκαλος 4, Τσιώλος 12.

The Roots (Σοκολάκης): Αργυράκης 2, Γούλας 4, Ζαμπάρας 11, Λαγωνικάκος 5 (1), Σοκολάκης 6 (1), Φιλιππής 8 (2).

Τι μας άρεσε: Το κλίμα του αγώνα.