23/01/2024
TECHbuddy 13 10 4 19 - 46 -
Patras Orlando Tragic 12 13 10 8 - 43 -

Νικητές με ανατροπή οι TECHbuddy στη ματσάρα κόντρα στους Tragic

TECHbuddy και Orlando Tragic αναμετρήθηκαν στην άτυπη ρεβάνς του περσινού τελικού της Master League. Ένα παιχνίδι με χαμηλό σκορ, που παρ'ολα αυτά είχε τα πάντα. Ανατροπές, γρήγορο ρυθμό και κυρίως αγωνία για το τελικό αποτέλεσμα. Οι Tragic φαινόταν πως ήλεγχαν το ρυθμό του αγώνα για το μεγαλύτερο διάστημα, όμως ένα ξέσπασμα διαρκείας των πρωταθλητών στο 4ο δεκάλεπτο ήταν αυτό που θα τους έδινε και τη νίκη με 46-43.

Είναι γεγονός, πώς όλοι περίμεναν το συγκεκριμένο παιχνίδι με ανυπομονησία. Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά κοντά στο σκορ. Μετά από αρκετές εναλλαγές, οι TECHbuddy πήγαν στη δεύτερη περίοδο προηγούμενοι με 13-12. Στη συνέχεια, οι Tragic βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους και κατάφεραν να διαφυλάξουν το καλάθι της ομάδας τους για αρκετά αγωνιστικά λεπτά. Έτσι, βάζοντας και κάποια σημαντικά καλάθια πήγαν στο ημίχρονο στο +5 (17-22).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το momentum φαινόταν πως συνέχιζε να είναι στη μεριά των "Τραγικών". Έπαιρναν σωστές επιλογές στην επίθεση και ταυτόχρονα είχαν μεγάλη συνέπεια στο αμυντικό κομμάτι. Καταφέρνοντας να αξιοποιήσουν όλα τους τα όπλα, πήγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με μια αρκετά σημαντική διαφορά (27-35). Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο του αγώνα, οι TECHbuddy ήταν υποχρεωμένοι να βρουν έξτρα λύσεις που θα τους βοηθήσουν και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με το Σωτηρόπουλο να παίρνει το όπλο του, αλλά και τους Λιούρδη, Λύρα να είναι σε καλό βράδυ, η διαφορά άρχισε σιγά σιγά να μειώνεται. Με το σκορ στο 42-43 και τη μπάλα στους TECHbuddy ήταν όλα πλέον ανοιχτά. Ο Σωτηρόπουλος εκτέλεσε για τρεις, βρίσκοντας το στόχο και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια οι Tragic δε μπόρεσαν να σκοράρουν και με αυτόν τον τρόπο οι πρωταθλητές έφτασαν σε ακόμη μια νίκη με τελικό σκορ 46-43.