14/05/2023
Pressof BC 23 8 14 16 - 61 -
Greek Freaks 14 17 13 21 - 65 -

Νικητές μετά από τρομερή μάχη, οι Greek Freaks!

Σε ένα παιχνίδι δυναμικό, με παίκτες με ατομικό ταλέντο και δύο ομάδες δεμένες, οι Greek Freaks επικράτησαν του Pressof με σκορ 61-65 το απόγευμα της Κυριακής στον Κολωνό!

Το περιφερειακό σουτ ήταν αυτό που κράτησε τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τους Κοροπούλη και Βασιλείου να βάζουν τρίποντα και να διαμορφώνουν το 11-6 στα μισά της πρώτης περιόδου. Η εμπειρία των Χαλούδη και Καραντζή βοήθησε τους Freeks να μείνουν κοντά, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 23-14 για Pressof!

Η ένταση ανέβηκε, καθώς ένα δύο δυνατά μαρκαρίσματα έδωσαν... άλλο τόνο στο παιχνίδι! Ο Βασιλείου ξεχώρισε με το παιχνίδι του για τους γηπεδούχους, οι οποίοι συντηρούσαν τη διαφορά μέχρι οι Freeks με Καραντζή, Σκάγκο και Χαλούδη ισοφαρίσουν στο 31-31 που έκλεισε το ημίχρονο!

Απίστευτα πράγματα από το δίδυμο Βασιλείου και Κοροπούλη, οι οποίοι κατέθεσαν μεγάλο μέρος της ποιότητάς τους στο παρκέ και οδηγούσαν το Pressof επιθετικά, με τον Χαλούδη από Freeks να ανεβάζει ρυθμούς, αλλά δεν είχε στήριγμα, με το 45-44 όμως που ήταν πίσω οι φιλοξενούμενοι να τους κρατάει για τα... καλά στη διεκδίκηση της νίκης!

Ο αγώνας πήγε μέχρι τέλους, με κανέναν πραγματικά να μη μπορεί να προβλέψει το ποιός θα πάρει τον αγώνα, με τους Freaks να το... γυρίζουν και να φτάνουν στην τελική επικράτηση με τελικό σκορ 61-65.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Καραντζής με 15 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη. Από Pressof ξεχώρισε ο Φατιόν Βασιλείου με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, μια ασίστ και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 14/31 δίποντα, 8/37 τρίποντα, 9/15 βολές, 31 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/45 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 19/23 βολές, 46 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 15 λάθη.

Pressof (Μπαλάσκας): Βασιλείου 18, Κοντάκος, Κοροπούλης 20, Μπαλάσκας, Νίνος 12, Νομικός 6, Παπαθανασίου 3, Σμπιλής, Τσορτός 2

Greek Freaks (Καραντζής): Διαθεσόπουλος 2, Θεοχάρης 2, Καραντζής 15 (16 ριμπ.), Προσελέντης 11, Σκάγκος 9, Σύλλας, Υφαντόπουλος 6, Χαλούδης 20.

Τί μας άρεσε: Το πόσο αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι!