06/05/2023
Athens Pistols 14 15 9 16 - 54 -
Bonobo BC 7 13 6 19 - 45 -

Νικητές οι Athens Pistols στην πρεμιέρα τους στο Summer League!

Οι Athens Pistols μετά από μια σεζόν με ανάμεικτα συναισθήματα θέλουν μια ανανέωση και έχουν νέους παίκτες στο ρόστερ τους για το Summer League. Από την άλλη μεριά οι Bonobo BC είναι μια εξαιρετική ομάδα που βρέθηκε σε πολύ δύσκολο όμιλο το χειμώνα και θέλει στο Summer League να ξαναβρεί την αυτοπεποίθηση της. Το ματς ανάμεσα τους ήταν πολύ δυνατό και τελικά βρήκε νικητές τους Athens Pistols με τους Bonobo να κάνουν τη δεύτερη τους ήττα σε ισάριθμα ματς.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν υπόθεση του Κόκκαλη για τους Athens Pistols, ο οποίος με 9 πόντους συνέβαλε τα μέγιστα για να προηγηθεί η ομάδα του στο τέλος της πρώτης περιόδου με 14-7. Από την άλλη οι Bonobo δεν είχαν λύσεις στην επίθεση και σκόραραν μόλις 7 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δέυτερο δεκάλεπτο έκανε step up ο Μαγγέλ για τους Bonobo, αλλά από την άλλη τα «πιστόλια» έμεναν σταθερά μπροστά στο σκορ με το Σαμιώτη να σκοράρει 9 πόντους. Το ημίχρονο έληξε με το 29-20 υπέρ των Athens Pistols.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Bonobo δεν κατάφεραν να σκοράρουν για εφτά λεπτά με τους Athens Pistols να μη το εκμεταλλεύονται ιδιαίτερα, αφού στο τέλος της περιόδου αύξησαν τη διαφορά τους μόνο κατά 3 πόντους φτάνοντας τους 38, ενώ οι Bonobo έμειναν στους 26.

Στην τελευταία περίοδο ο Μπάμπαλης προσπάθησε να κάνει τα πάντα για την ομάδα του, έφτασε τους 18 πόντους με 11 στη συγκεκριμένη περίοδο, αλλά δεν ήταν αρκετό και τελικά οι Bonobo γνώρισαν την ήττα με 54-45 σε ένα παιχνίδι με πάρα πολλά λάθη και λίγο θέαμα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Κόκκαλης με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Athens Pistols τελείωσαν τον αγώνα με 15/46 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 3/4 βολές, 47 ριμπάουντ και 15 ασίστ για 17 λάθη. Από την άλλη οι Bonobo BC είχαν 15/36 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 3/16 βολές, 38 ριμπάουντ και 6 ασίστ για 14 λάθη.

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Βρυώνης 2, Ιωαννίδης 5 (1), Κόκκαλης 17, Μπαλωμένος 8 (2), Πατρώνης, Ρήγας 7 (1), Σαμιώτης 9 (1), Τζαβάρας 6 (2)

Bonobo (Μπάμπαλης): Αλφαντής 9 (3), Μαγγέλ 9, Μπάμπαλης 18, Σιαμάνης 7 (1), Σταμάτης 2, Φουραδούλας, Φουρλής

Τι μας άρεσε: Οι νέες προσθήκες των Athens Pistols που φάνηκε ότι θα βοηθήσουν.