26/03/2023
Gunners 25 12 28 21 - 86 -
Ερυθρός Σταυρός 8 6 6 5 - 25 -

Νικητές οι Gunners στην κυριακάτικη «αγγαρεία»

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν σε έναν αγώνα χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον το απόγευμα της Κυριακής. Ωστόσο, ακόμα και ο ίδιος ο αγώνας ήταν ιδιαίτερα αδιάφορος, αφού το σκορ ξέφυγε για τα καλά από νωρίς και οι δύο ομάδες δεν έδειχναν ιδιαίτερο ζήλο για μπάσκετ. Αξιοσημείωτη η εμφάνιση του Πάνια, ο οποίος έβαλε 10/16 τρίποντα!

Το πρώτο δεκάλεπτο μας έδειξε ακριβώς τι θα γίνει στην αναμέτρηση, αφού οι Gunners μπήκαν πολύ δυνατά με τον Ερυθρό Σταυρό να μη μπορεί να αντιδράσει. 25-8 το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ήδη ο ρυθμός έπεσε αλλά οι Gunners αύξαναν σταθερά τη διαφορά τους με πολλούς πρωταγωνιστές φτάνοντας στο 37-14 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ερυθρού Σταυρού παραδόθηκαν εντελώς. Στην τρίτη περίοδο ξεχώρισαν για τους Gunners οι Πάνιας και Παπαδόπουλος και το σκορ πήρε τεράστιες διαστάσεις φτάνοντας στο 65-20.

Μια από τα ίδια και το τελευταίο δεκάλεπτο με το μοναδικό ενδιαφέρον στο ματς να είναι η εξαιρετική απόδοση του Πάνια που τελείωσε το ματς με 35 πόντους βάζοντας 10(!) τρίποντα. Από τον Ερυθρό Σταυρό διασώθηκε μόνο ο Γιάννης Κεραμιδάς με 11 πόντους, ίσως και ο Κουτουζής με 16 ριμπάουντ. Το τελικό σκορ 86-25 τα λέει όλα.

Betsson MVP της αναμέτρησης ήταν ο Παναγιώτης Πάνιας με 35 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Οι Gunners είχαν 20/51 δίποντα, 14/33 τρίποντα, 4/8 βολές, 64 ριμπάουντ και 23 ασίστ για 9 λάθη. Ο Ερυθρός Σταυρός είχε 12/39 δίποντα, 0/24 τρίποντα, 1/4 βολές, 37 ριμπάουντ και 7 ασίστ για 17 λάθη.

Gunners: Ζούρος 2, Καλογιαννίδης 8, Καραμπέτσος 4, Πάνιας 35 (10), Παπαγεωργίου 2, Παπαδόπουλος 16, Πατσίκας 10 (1), Ραυτόπουλος 9 (3)

Ερυθρός Σταυρός: Ασημομύτης 6, Κεραμιδάς Ι. 11, Κεραμιδάς Γ. , Κολοβός, Κουτουζής 6, Πάντζαλης 2

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση του Πάνια με 35 πόντους και 10/16 τρίποντα.