24/03/2023
Mad Frogs 19 15 13 12 - 59 -
San Antonio Smurfs 10 10 16 19 - 55 -

Νικητές οι Mad Frogs στο «ντέρμπι ουραγών»!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Athens Sports Hall θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα για τους San Antonio Smurfs και τους Mad Frogs που έδωσαν έναν αγώνα χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού οι πρώτοι έχουν ήδη υποβιβαστεί και οι δεύτεροι έχουν σώσει την κατηγορία αλλά δεν κυνηγάνε κάτι παραπάνω.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Mad Frogs να είναι αρκετά καλύτεροι και το μόνο που έσωζε την κατάσταση για τους Smurfs ήταν τα δύο τρίποντα του Καλαϊτζόγλου με το δεκάλεπτο να λήγει 19-10 υπέρ των Mad Frogs.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε άλλο πρωταγωνιστή για τους Smurfs με τον Μουτσιόπουλο να αναλαμβάνει δράση, αλλά οι Mad Frogs ήταν εξίσου αποδοτικοί με Κωστόπουλο και Μοσχοβίτη να δίνουν πολλές λύσεις στην επίθεση.

Μετά το 34-20 του ημιχρόνου οι Smurfs χρειαζόντουσαν μια καλή περίοδο για να πιστέψουν στην ανατροπή και η αλήθεια είναι ότι βελτιώθηκαν αισθητά σκοράροντας 16 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο αλλά η Mad Frogs κρατούσαν το προβάδισμα. Το 47-36 με το οποίο έληξε το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένα σκορ που άφηνε περιθώρια στους Smurfs να πιστέψουν στην ανατροπή.

Πράγματι στην τελευταία περίοδο ένα εξαιρετικό διάστημα των Smurfs έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι με ένα τρίποντο του Καλαϊτζόγλου να φέρνει τη διαφορά στους 2 πόντους μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Εκεί οι Smurfs έκαναν κάποιες λανθασμένες επιλογές και το ματς πήγε στη διαδικασία των βολών, εκεί που οι Mad Frogs ήταν εύστοχοι και κατάφεραν τελικά να επικρατήσουν.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κωσταντίνος Κωστόπουλος που είχε 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Mad Frogs είχαν 19/33 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 9/14 βολές, 47 ριμπάουντ και 16 ασίστ για 14 λάθη. Οι San Antonio Smurfs είχαν 16/58 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 8/13 βολές, 40 ριμπάουντ και 10 ασίστ για 7 λάθη.

Mad Frogs (Καραμήτσος): Τσικόλας 6, Κατσαρός 7 (1), Μοσχοβίτης 15, Καραντζούνης 9 (2), Σαΐνης, Κωστόπουλος 22 (1)

San Antonio Smurfs (Διονυσόπουλος): Καλαϊτζόγλου 16 (4), Νίκας 11, Αλέξης 1, Μποχωρίδης 2, Μουτσιόπουλος 21 (1), Διονυσόπουλος 6, Βουρλίτης 2, Σταύρου, Ρούσσος

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη επιστροφή των Smurfs στο τελευταίο δεκάλεπτο που λίγο έλειψε να τους χαρίσει τη νίκη σε ένα παιχνίδι που φαινόταν χαμένο.