31/03/2024
Run & Gun B.C 15 17 10 13 - 55 -
Beer Team 7 11 18 13 - 49 -

Νικητές στην επανάληψη του περσινού ημιτελικού οι Run n Gun!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ματς ρίχνοντας όλο το βάρος στην άμυνα και βρίσκοντας σκορ κυρίως από ατομικές ενέργειες. Α. Μαυράκης και Τρίμμης βρήκαν στόχο πίσω από τη γραμμή του τριπόντου για τους φιλοξενούμενους και τους γηπεδούχους αντίστοιχα, με τους πρώτους να εκμεταλλεύονται το επιθετικό ταλέντο του Μποτώνη και του Βέργη και να τελειώνουν την πρώτη περίοδο σε θέση οδηγού, 15-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Θεοδοσόπουλος και ο Σούλτης έριξαν τη διαφορά στους τρεις, 15-12, μετά την πάροδο τριών αγωνιστικών λεπτών. Ο Δημητρόπουλος έσπασε το ρόδι για τους κόκκινους, επανέφερε στη συνέχεια το συν εννέα με ένα τρίποντο από την κορυφή, για να έρθουν και να διευρύνουν αυτή τη διαφορά ο Μποτώνης, ο Γεώργας και ο Βέργης. Σκορ ημιχρόνου, 32-18.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι μπυρόβιοι μπήκαν πολύ πιο αποφασισμένοι, βρήκαν σκορ με τον Σούλτη, τον Κρεκούκη και τον Θεοδοσόπουλο και άφησαν άποντους τους Run n Gun για τρία λεπτά! Οι γηπεδούχοι «ξυπνησαν» με ένα τριποντάκι από τη γωνία δια χειρός Παπαδόπουλου, στο οποίο απάντησε ο έτερος Παπαδόπουλος και ο Μαρφαντάς, φέρνοντας το ματς ξανά στους τέσσερις πόντους. Ο Μποτώνης και ο Γεώργας ωστόσο έδωσαν τις επιθετικές λύσεις που χρειάζονταν οι κόκκινοι στο τέλος, δίνοντας τους έτσι αέρα έξι πόντων, 42-36.

Αίμα και άμμος ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Παπαδόπουλο να οδηγεί στην αρχή τους κίτρινους και τον Μποτώνη και τον Γεώργα να απαντούν για τους πρωταθλητές. Ο Βέργης και ο Μποτώνης με μεγάλα τρίποντο έδωσε ψυχολογία στους Run n Gun, ο Παπαδόπουλος ξαναμίλησε με ένα goal foul, όμως οι Run n Gun ήταν αυτοί που έφυγαν νικητές στο πρώτο παιχνίδι της σειράς.

Betsson MVP για τους Run ‘n Gun αναδείχτηκε ο Γρηγόρης Βέργης με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 τάπες, 1 κλέψιμο και 2 ασιστ, ενώ από τη Beer Team διακρίθηκε ο Μάνος Παπαδόπουλος με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Run ‘n Gun (Μποτώνης): Βέργης 10, Γεώργας 8, Δημητρόπουλος 5, Καλλιάρας, Κουρτέσης 2, Μπέλλος, Μποτώνης 18, Παντελάκης 3, Παπαδόπουλος 3, Τρίμμης 6.

Beer Team (Μαυράκης): Ανδρόνικος 4, Θεοδοσόπουλος 4, Κρεκούκης 3, Μαρφαντάς 7, Μαυράκης Α. 3, Μαυράκης Μ., Μαχαλιάς, Μεταξάς, Παπαδόπουλος 20, Σούλτης 8.

Τι μας άρεσε: Η αντοχή των νικητών στη πίεση της Beer Team!

Τι δε μας άρεσε: Η ένταση και κάποιες συμπεριφορές που είδαμε!