Aces 6 10 15 5 - 36 -
Athens Touvlakers 14 12 7 18 - 51 -

Νικητές στο ντέρμπι των... ουραγών οι Touvlakers!

Έχοντας σε μεγάλο απόγευμα τον Μέξα οι ελλιπείς Touvlakers επικράτησαν δύσκολα των Aces στο ντέρμπι των... ουραγών στο κλειστό της Ζωφριάς.

Παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες τους, οι Touvlakers ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Μέξα και Πετρόβα προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 6-14. Οι Aces έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους και κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τον Κοσκέρα και διεύρυναν το προβάδισμά τους (16-26). Οι επιθετικές εμπνεύσεις του Γ. Κοντακιώτη δεν ήταν αρκετές για τους Aces που έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την αποχώρηση του Πετρόβα, έβγαλαν σημάδια αντίδρασης και με καλάθια των Μπατζάκα, Τσουτσουράκη και Ν. Κοντακιώτη, μείωσαν στο καλάθι (31-33). Οι φιλοξενούμενοι όπως ήταν λογικό είχαν αρχίσει να εμφανίζουν σημάδια κόπωσης και οι ατομικές ενέργειες του Μέξα ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν.

Οι "μπλε" στο τέταρτο δεκάλεπτο βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να αντέξουν στην πίεση των αντιπάλων, να βάλουν μεγάλα σουτ με τον Μέξα και να πάρουν μια σπουδαία νίκη που θα τους δώσει ψυχολογία για τη δύσκολη συνέχεια. Οι Aces έχασαν μια χρυσή ευκαιρία για να πάρουν το ματς, ειδικά όταν η διαφορά ήταν στο -3, όμως κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση τους στέρησαν αυτή τη δυνατότητα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μέξας με double double και 33 πόντους (13/17 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 7/13 βολές, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 13/54 δίποντα, 1/10 τρίποντα και 7/13 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/28 δίποντα, 1/24 τρίποντα και 10/19 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ.

Aces (Μπατζάκας): Γιαζιτζόγλου 8, Κακαλής 3, Κοζανίδης 3, Ν. Κοντακιώτης 2, Γ. Κοντακιώτης 6, Μαραβέλιας, Μπατζάκας 8, Τσιτσάνης 3 (1), Τσιότρας 1, Τσουτσουράκης 2

Athens Touvlakers (Λειβαδάς): Κονταμπάσης, Κοσκέρας 7, Κουμουνδουρέας, Λειβαδάς 3 (1), Μέξας 33, Πετρόβας 8

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Μέξα.