Trelakers 17 4 15 13 - 49 -
Slam Ducks 15 8 11 9 - 43 -

Νικητές στο... νήμα οι TreLakers!

Τρεις έκαναν τις νίκες τους στην Development2 League οι TreLakers καθώς επικράτησαν των Slam Ducks σε παιχνίδι που έγινε στο ΣΕΦ το απόγευμα του Σαββάτου.

Άκρως ισορροπημένο και παραγωγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να δείχνουν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση και τους γηπεδούχους να προηγούνται με 17-15 χάρη στα καλάθια των Σαπέρα, Αλεξόπουλου και Μ. Ζέρβα. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μεριά είχαν σε καλή κατάσταση τους Σαφρά, Μαργάνη και Καραλουκά και έμειναν κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε κατά πολύ, όμως η μία ομάδα συνέχισε να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι "Πάπιες" όντας ένα... "κλικ" ανώτερες κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τους Λ. Προφήτη και Χάλδα και να προηγηθούν με 21-23 στο φινάλε του ημιχρόνου. Οι "κόκκινοι" μπορεί να σημείωσαν μόλις 4 πόντους ζ όμως χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα έμειναν ζωντανοί στη διεκδίκηση της νίκης.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Οι TreLakers εκμεταλλεύτηκαν τις ωραίες τοποθετήσει του Σαπέρα στο ζωγραφιστό και την εκρηκτικότητα του Μ. Ζέρβα και πήραν ένα μικρό προβάδισμα. Οι προσωπικές ενέργειες του εξαιρετικού Σαφρά δεν ήταν αρκετές για τους Slam Ducks που έπρεπε να ανεβάσουν κατακόρυφα την απόδοσή τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 36-34.

Με την είσοδο του... αργοπορημένου Λειβαδή, οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν δύναμη στη ρακέτα και έκαναν μεγάλο βήμα για τη νίκη στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι TreLakers ωστόσο έδειξαν μεγαλύτερη θέληση στο φινάλε και με τρίποντη "βόμβα" του Γκορίτσα, βολή του Μ. Ζέρβα και δίποντο του Αλεξόπουλου έφτασαν πολύ δύσκολα στη νίκη με 49-43. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν από δυνάμεις στην πιο κρίσιμη καμπή της αναμέτρησης και γνώρισαν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σαπέρας με 12 πόντους (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 1/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 16/34 δίποντα, 4/18 τρίποντα και 5/10 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/26 δίποντα, 6/27 τρίποντα και 5/14 βολές. Μαζεψαν 30 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

TreLakers (Αλεξόπουλος): Μ. Ζέρβας 12, Σγουρός 10 (2), Γκορίτσας 5 (1), Σαπέρας 12 (1), Αλεξόπουλος 8, Ζέρβας 2, Λαλιώτης

Slam Ducks (Ισαακίδης): Σαφράς 20 (3), Χάλδας 2, Λ. Προφήτης 3 (1), Σ. Προφήτης, Λειβαδής 4, Μαυροζούμης 3, Μαργάνης 4, Τσουμάκος 1, Καραλουκάς 6 (2)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.