24/11/2022
Salonica Titans 12 9 12 19 - 52 -
Πανικός BC 12 11 14 12 - 49 -

Νικητές στο ντέρμπι οι Salonica Titans!

Μπήκαν αναγνωριστικά στο παιχνιδι οι δύο ομάδες. Οι Salonica Titans προσπάθησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Δελανδρέα να είναι ασταμάτητος κοντά στο καλάθι, όμως οι παίκτες του Πανικός B.C. απάντησαν με τα καλάθια τυ Δημήτρη Ψοφογιώργου διαμορφώνοντας το 12-12.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και με μπροστάρη τον Παρασκευά πέρασαν μπροστά στο σκορ. Οι Salonica Titans αντέδρασαν και με όμορφα καλάθια από τους Βανδήρα και Τράκα έκλεισαν την περίοδο στο 21-23.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανικός B.C. μπήκε αποφασισμένος να φτιάξει μία διαφορά ασφαλείας και να καθαρίσει το μάτς. Οι όμορφες συνεργασίες του Παρασκευά και του Πραντέκου ανέβασαν την διαφορά των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και με τα καλάθια του Καλογήρου κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 33-37.

Στην τέταρτη περίοδο ξεκίνησε η αντεπίθεση των Salonica Titans. Ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και αυτό τους έδωσε ρυθμό στην επίθεση με τον Βανδήρα να δηλώνει παρόν όταν τον χρειάστηκε η ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κρατήσουν το προβάδισμα που είχαν στον αγώνα όμως είχαν μεγάλη αστοχία από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με 52-49.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Ιωάννης Δελανδρέας με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Νικόλας Παρασκευάς με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Salonica Titans: Δελανδρέας 10, Καλογήρου 9(1), Βανδήρας 18(4), Καλαθάς 3, Λάππας 4, Τσιβελεκίδης, Τράκας 5(1), Καρκαλιάνης 3(1).

Πανικός B.C. : Πραντέκος 8, Κοντόπουλος 5(1), Α. Ψοφογιώργος 3(1), Καρανάτσιος, Νικολόπουλς, Αντωνάης 4, Τσελεκίδης, Δ. Ψοφογιώργος 9(1), Παρασκευάς 20(4).

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν στο παρκέ οι δύο ομάδες.