17/01/2023
Thessaloniki Avispas 8 23 16 6 - 53 -
Magoofyδες 6 13 10 20 - 49 -

Νικητές στο ντέρμπι οι Thessaloniki Avispas!

Μπήκαν αγχωμένες οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο και κυριάρχησαν τα λάθη και οι κακές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει χαμηλά. Οι Magoofyδες προσπάθησαν να πάρουν το προβάδισμα με τον Μουταφίδη, όμως οι Magoofyδες απάντησαν γρήγορα με τα καλάθια του Μπούτζη διαμορφώνοντας το 8-6.

Στη δεύτερη περίοδο οι Thessaloniki Avispas μπήκαν αποφασισμένοι να περάσουν μπροστά και με όπλο την καλή αμυντική παρουσία το κατάφεραν. Βραχυκύκλωσαν τους αντιπάλους τους και με όμορφες συνεργασίες του Καμαρούδη και του Τζιτζάλη κατάφεραν να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρούν σκορ με συνέπεια παρά τις προσπάθειες του Θαλασσινού με αποτέλεσμα η λήξη του πρώτου ημιχρόνου να τους βρεί πίσω στο σκορ με 31-19.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τα καλάθια του Μουταφίδη και του Σουλιώτη ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι Magoofyδες απάντησαν με τον Δάκη Γεωργόγλου, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους. Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 47-29.

Κάπου εκεί οι Magoofyδες γύρισαν τον διακόπτη και κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Ανέβασαν την πίεση στην άμυνα παίζοντας στα όρια του φάουλ και με αυτό τον τρόπο κατάφεραν να πάρουν το μομέντουμ του αγώνα. Οι Thessaloniki Avispas δυσκολεύτηκαν να βρουν λύσεις στην άμυνα των αντιπάλων τους, αλλά στο κρίσημο σημείο ο Καμαρούδης βγήκε μπροστά σε άμυνα και επίθεση δίνοντας την νίκη στην ομάδα του με το τελικί 53-49.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Άρης Καμαρούδης με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δάκης Γεωργ΄΄ογλου με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Thessaloniki Avispas: Μουταφίδης 14(3), Σοϊλεμεζίδης, Τζιτζάλης 8, Καμαρούδης 21(5), Κώστας 2, Μαυρίδης, Σταματάκης 2, Σουλιώτης 4, Χατζηιωαννίδης 2.

Magoofyδες: Μπούτζης 13(1), Σγούρος, Kolev, Δεδόπουλος, ασιλειάδης 6, Ανφιμιάδης 5, Θαλασσινός 13(2), Καραμανλίδης, Δ. Γεωργόγλου 12(1), Γ. Γεωργόγλου, Τυφλόπουλος.

Τι μας άρεσε: H ηγετική εμφάνιση του Άρη Καμαρούδη.