15/02/2022
New World Fix 12 15 15 17 - 59 -
Hood BC 17 14 10 11 - 52 -

Νικητές στο ντέρμπι των απουσιών οι New World Fix!

Βράδυ Δευτέρας στο Basketaki Arena οι New World Fix (6-10) υποδέχθηκαν την Hood BC (8-9) στην 17η στροφή της Elite League. Αμφότερες οι ομάδες παρουσιάστηκαν με ρόστερ 6 παικτών και πολλές σημαντικές απουσίες. Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Στέργιου Πατσάκα, προηγήθηκε δις με διψήφια διαφορά, όμως αντιμετώπισε πρόβλημα στη συνέχεια και μοιραία γνώρισε την ήττα με 59-52. Σημαντική νίκη για τους «Νεοκοσμίτες» που είχαν τον Tidiane Diallo (22π., 20 ριμπ., 3 μπλοκ) σε εξαιρετική κατάσταση. Η ομάδα του Αλέξανδρου Γαλανού έφτασε τις 7 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα, βάζοντας από κάτω την Hood στο ενδεχόμενο ισοβαθμίας. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ταχύτερη στην εκκίνηση η Hood BC που εκμεταλλεύτηκε το μουδιασμένο ξεκίνημα των Fix και μπήκε σε θέση οδηγού. Τρομερό πρώτο δεκάλεπτο από τον Γιάννη Σαρρή που σημείωσε 9 πόντους με 3 εύστοχα τρίποντα, έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον Dragan Milicevic (4π.). Οι τυπικά γηπεδούχοι, παρότι αιφνιδιάστηκαν στα πρώτα λεπτά, έμειναν σε λογική απόσταση, κυρίως χάρη στον Τάσο Λογγίτση (6π.). Σκορ δεκαλέπτου, 12-17.

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Σιφναίο (13π., 2 τρίπ., 2 ασί.) η Hood παρέμεινε πιο αποτελεσματική και προηγήθηκε για δεύτερη φορά με διψήφιο αριθμό. Οι New World είχαν και πάλι έγκαιρη απάντηση και με όπλο το low post παιχνίδι των Tidiane Diallo (4π.) και Γιώργου Κανελλόπουλου (4π.), αλλά και τις επιθετικές εμπνεύσεις του Αντώνη Ζωιτού (4π.) ψαλίδισαν γρήγορα την διαφορά. Σκορ ημιχρόνου, 27-31.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό άρχισε να αλλάζει. Οι New World Fix επιτέθηκαν με μεγαλύτερη υπομονή τροφοδοτώντας με συνέπεια τον σταθερό επιθετικά Tidiane Diallo που προσέθεσε ακόμη 9 πόντους στη συλλογή του. Στον αντίποδα, η Hood είχε 0/7 τρίποντα στο χειρότερο παραγωγικά διάστημά της στο ματς. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-41.

Τέταρτο δεκάλεπτο στο Μενίδι με το ματς να παραμένει ντέρμπι και τους Fix να διαχειρίζονται υποδειγματικά την κατάσταση. Το δίδυμο Tidiane Diallo (7π., 6 ριμπ.) – Αντώνης Ζωιτός (6π., 2 ασί.) σφράγισε την νίκη της ομάδας του Γαλανού. Η Hood πάλεψε ως το τέλος, ως συνήθως, όμως ήταν ξανά άστοχη στο περιφερειακό σουτ (1/9) και υπέπεσε σε κρίσιμα λάθη που της κόστισαν.

Στο τέλους του αγώνα, οι New World Fix είχαν 24/50 δίποντα, 1/7 τρίποντα και 8/15 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 4 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, η Hood BC είχαν 15/42 δίποντα, 6/32 τρίποντα και 4/9 βολές. Μάζεψε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 11 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Tidiane Diallo 22 πόντους και double-double, έχοντας 10/16 δίποντα και 2/5 βολές. Μάζεψε 20 ριμπάουντ, ενώ είχε 3 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από την Hood ξεχώρισε ο Dragan Milicevic με 8 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 4 κλεψίματα και 2 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

New World Fix (Γαλανός) : Λογγίτσης 10 (4 ριμπ., 3 κλεψ.), Ζωιτός 13 (6 ριμπ., 6 ασί., 1 μπλοκ), Τσεκουρλούκης, Diallo 22 (20 ριμπ., 3 μπλοκ), Κανελλόπουλο 9 (7 ριμπ., 3 ασί.), Κακομανώλης 5 (3 ριμπ., 3 κλεψ., 1 τρίπ.).

Hood BC (Πατσάκας) : Πρωτόγερος 6 (4 ριμπ., 3 ασί.), Σαρρής 12 (4 τρίπ.), Ποστόλλι 4 (10 ριμπ.), Milicevic 8 (6 ριμπ., 4 κλεψ.), Λαύκας 6 (13 ριμπ., 5 ασί.), Σιφναίος 16 (4 ριμπ., 2 ασί., 2 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Το ματς είχε ορισμένες πολύ εντυπωσιακές φάσεις με πρωταγωνιστή κυρίως τον Tidiane Diallo !