Paraliers 19 16 17 14 - 66 -
LazerWolves 9 25 18 11 - 63 -

Νικητές στο... θρίλερ οι Paraliers!

Αήττητοι παρέμειναν στην Evolution League οι Paraliers αφού ξεπέρασαν δύσκολα το εμπόδιο των μαχητικών Lazers στο ΣΕΦ.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των Paraliers στην αναμέτρηση, αφού με καλάθια των Σκόρδου, Περσεμάτη και Ανδρεδάκη προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 19-9. Για τους φιλοξενούμενους οι Βέλλης, Αντωνακόπουλος και Δημητρακόπουλος ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Τα... πάνω κάτω έφεραν στην αναμέτρηση οι Lazers, αφού με πρωταγωνιστές τους Βρεττάρο και Πολυχρονίδη μείωσαν στο καλάθι (20-18). Οι Paraliers φάνηκε να συνέρχονται και να βγάζουν αντίδραση με τους Σκόρδο και Ανδρεδάκη, όμως ο Βέλλης με προσωπικές ενέργειες κράτησε την ομάδα του ζωντανή στην διεκδίκηση της νίκης. Στο τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα βραχείας κεφαλής (35-34).

Εκπληκτικό σε εξέλιξη ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, αφού το προβάδισμα αλλάζε συνεχώς χέρια. Οι Σκόρδος και Ανδρεδάκης είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση των Paraliers, ενώ από την άλλη μεριά ο Βέλλης ήταν εξαιρετικός τόσο στα οργανωτικά του, όσο και στα εκτελεστικά του καθήκοντα. Το 52-52 του τρίτου δεκαλέπτου, άφηνε τα πάντα ανοιχτά εν όψει συνέχειας.

Το τέταρτο δεκάλεπτο δε μας έκανε πιο... σοφούς. Οι ομάδες πάλευαν για κάθε κατοχή και ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές στις επιθέσεις τους. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, οι Βέλλης και Πολυχρονίδης διατηρούσαν το προβάδισμα στους Lazers και οι Σκόρδος και Περσεμάτης από την άλλη μεριά σκόραραν όταν η μπάλα "έκαιγε". Έτσι, στις λεπτομέρειες της λεπτομέρειας οι Paraliers πήραν πολύ δύσκολα τη νίκη με 66-63 και παρέμειναν αήττητοι στην Evolution.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σκόρδος με double double και 27 πόντους (11/15 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/10 βολές, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 21/44 δίποντα, 2/12 τρίποντα και 18/29 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/38 δίποντα, 8/27 τρίποντα και 9/17 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ.

Paraliers (Σκόρδος): Τσαϊρέλης 2, Σκόρδος 27, Περσεμάτης 7, Ηλιόπουλος 7, Ανδρεδάκης 17 (2), Οικονομόπουλος 7, Φορτσάκης

Lazers (Αντωνακόπουλος): Βρεττάρος 11 (1), Βέλλης 18 (3), Πολυχρονίδης 12 (2), Δημητρακόπουλος 9, Αντωνακόπουλος 3 (1), Μοσχάκης 9 (1), Χαντζάρας 1

Τι μας άρεσε: Εναλλαγές στο σκορ, αγωνία ένταση και πολύ πάθος. Αυτό το παιχνίδι ήταν πραγματική διαφήμιση του μπάσκετ και όσοι το παρακολούθησαν πρέπει να αισθάνονται τυχεροί.