24/04/2024
Hellas Paper Bears 19 18 27 7 - 71 -
Leathal Pistols 21 21 11 20 - 73 -

Νικητές της επικής σειράς οι Leathal Pistols!

Ο αγώνας ήταν ένας αγώνας με πολύ υψηλό ρυθμό και εντάσεις. Οι Bears ξεκίνησαν με μεγάλη ενέργεια, με τους Καζή, Μπέλλη και Χύτα να δίνουν τον ρυθμό στην ομάδα τους. Οι Leathal από την άλλη πλευρά, προσπάθησαν να αντιδράσουν με την άμυνα των Bears να είναι αδύναμη. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους Leathal να προηγούνται με 19-21.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμα πιο ανταγωνιστικό. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια και οι Καζής και Μπέλλης των Hellas Paper Bears και οι Καραγιαννιώτης και Μιχέλης των Leathal Pistols συνέχισαν να προσπαθούν να κερδίσουν το προβάδισμα. Το δεύτερο δεκαλέπτο έληξε με το σκορ να δείχνει 37-42, καθιστώντας τον αγώνα ακόμα πιο συναρπαστικό.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικά αγωνιστικό, με τις δύο ομάδες να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό στο γήπεδο. Οι Hellas Paper Bears επέδειξαν ανθεκτικότητα και αποφασιστικότητα, καθώς οι Leathal Pistols προσπάθησαν επανειλημμένα να ανατρέψουν την κατάσταση. Το τρίτο δεκαλέπτο έληξε με τους Hellas Paper Bears να προηγούνται με σημαντική διαφορά, 64-53.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν η κορύφωση του αγώνα, με τις δύο ομάδες να δίνουν τα πάντα. Οι Leathal Pistols, ενώ βρίσκονταν πίσω στο σκορ, έδειξαν απίστευτο πνεύμα αντιμετώπισης, καταφέρνοντας να ανατρέψουν την κατάσταση με εξαιρετικά σουτ και ασίστ. Τελικά, η επική αυτή σειρά αγώνων έμελλε να τελειώσει με τον συγκλονιστικότερο δυνατό τρόπο, καθώς στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Ευάγγελος Μαυρίδης με σουτ από τα 6,5 μέτρα και με την ταυτόχρονη λήξη του χρόνου έστειλε την ομάδα του στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Δημήτριος Καραγιαννιώτης ο οποίος άγγιξε το Double Double με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Hellas Paper Bears είναι ο Σοφοκλής Καζής ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 14 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Hellas Paper Bears: Καζής 14(3), Καραγκούνης, Μπέλλης 30(2), Μπίλιος 6(1), Παλιογιάννης, Παπαπασχάλης 2, ΠολυχρονιάδηςΧ., Χατζηλεμονιάς, Χύτας 19

Leathal Pistols: Γιαγκόπουλος 3(1), Γιαχανατζής 7, Γκοτζαμάνης, Ευαγγελίδης 2, Καραγιαννιώτης 23(3), Καραγκιαούρης 9, Μαρκόπουλος 3(1), Μαυρίδης 8(2), Μιχέλης 16, Παράσχος, Πρωτογερόπουλος 2