28/05/2024
Air Ballers 23 3 10 19 - 55 -
Efkarpia Rattlers 15 10 15 13 - 53 -

Νικητές του ντέρμπι οι Air Ballers!

Η πρώτη περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με εντυπωσιακή απόδοση από τους παίχτες των Air Ballers. Οι Γερολυμάτος, Γούλας και Καραγιάννης είχαν εξαιρετικές στιγμές στο γήπεδο, δίνοντας τον τόνο για το υπόλοιπο παιχνίδι. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Air Ballers να έχουν το προβάδισμα με 23-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμα πιο ανταγωνιστικό. Οι παίκτες των Efkarpia Rattlers άρχισαν να βρίσκουν τον ρυθμό τους, με τους Στούπα Βασίλη, Στούπα Δημήτρη και Λαζαρίδη να βάζουν σημαντικά καλάθια. Οι Air Ballers από την άλλη πλευρά, προσπάθησαν να αντιδράσουν με τους Γερολυμάτο και Καραγιάννη να κάνουν σημαντικά καλάθια. Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με τους Air Ballers να προηγούνται με την ελάχιστη δυνατή διαφορά 26-25.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικά αγωνιστικό, με τις δύο ομάδες να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό στο γήπεδο. Οι Efkarpia Rattlers επέδειξαν ανθεκτικότητα και αποφασιστικότητα, καθώς οι παίκτες των Air Ballers προσπάθησαν επανειλημμένα να ανατρέψουν την κατάσταση. Το τρίτο δεκαλέπτο έληξε με τους Efkarpia Rattlers να προηγούνται με 36-40.

Καθώς ο χρόνος εξαντλείται, η ένταση στο γήπεδο φτάνει στο αποκορύφωμά της. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο με εντυπωσιακά καλάθια και αμφίρροπο παιχνίδι. Οι Efkarpia Rattlers έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να ανατρέψουν το παιχνίδι, αλλά οι Air Ballers κράτησαν την ψυχραιμία τους και διατήρησαν το προβάδισμά τους. Το τέταρτο δεκάλεπτο έληξε με νίκη των Air Ballers με σκορ 55-53.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κυριάκος Γερολυμάτος ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Efkarpia Rattlers είναι ο Δημήτριος Στούπας ο οποίος πέτυχε 10 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Air Ballers: Ανδρεαδάκης ,Γερολυμάτος 16, Γκουστίλης 6(2), Γούλας 11(3), Καραγιάννης 15(2), Λαγός, Πανταλώνας 7(2), Χρυσοβελίδης

Efkarpia Rattlers: Καραμανίδης 7, Λαζαρίδης 10(1), Στεργιόγλου 8(2), ΣτούπαςΒ. 18(1), ΣτούπαςΔημ., ΣτούπαςΔημ., ΣτούπαςΔημ. 10(2)