06/12/2023
Phoenix Stars 16 16 26 22 - 80 -
Anatolians Jazz 21 27 16 20 - 84 -

Νικητές του ντέρμπι οι Anatolians Jazz!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 16-21 υπέρ των Anatolians Jazz. Ο αγώνας ξεκίνησε με εντυπωσιακές φάσεις και ανταλλαγή καλαθιών από τις δύο ομάδες, αλλά οι Anatolians Jazz κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα παρά την πολύ καλή εμφάνιση από πλευράς των Phoenix Stars.

Ίδιο μήκος κύματος και στην δεύτερη περίοδο όπου οι Anatolians Jazz με μπροστάρηδες τους Οδοντίδη, Χατζηεμμανουήλ και Χατζόπουλο κατάφεραν να αυξήσουν κι άλλο τη διαφορά στο σκορ και να διευρύνουν το προβάδισμα της ομάδα τους με 32-48 το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ανατροπή σκηνικού και σκορ στην τρίτη περίοδο όπου οι Phoenix Stars με τους Τζουβάρα, Μυτιληναίο και Οργαντζή να ηγούνται των επιθετικών προσπαθειών κατάφεραν να μειώσουν το εις βάρος τους σκορ και να δώσουν άλλη τροπή στην ροή του παιχνιδιού. Σκορ περιόδου 26-16 υπέρ των Phoenix Stars.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ανταγωνιστικό και οι Anatolians Jazz κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 80-84. Ο αγώνας τελείωσε με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι το τέλος. Οι παίκτες αξίζουν συγχαρητήρια για την εξαιρετική απόδοσή τους και για τον εντυπωσιακό αγώνα που προσέφεραν.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι o Θρασύβουλος Οδοντίδης ο οποίος πέτυχε 29 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Phoenix Stars ήταν ο Κωνσταντίνος Τζουβάρας ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 25 πόντους και 20 ριμπάουντ.

Phoenix Stars: Δουλγερίδης 5(1), Μυτιληναίος 25(3), Οργαντζής 19(1), Σαμούτης, Τζουβάρας 25(2), Τσώτσος 6

Anatolians Jazz: ΑλεξιάδηςΣ 2, ΑλεξιάδηςΑντ. 1, Βαφειάδης 3(1), Εφραιμίδης 4, Οδοντίδης 29, Παρισάκης 15, Χατζηεμμανουήλ 19(3), Χατζόπουλος 11