25/10/2023
Fioretsina Salonica 26 20 16 17 - 79 -
Sicarios BC 27 13 15 18 - 73 -

Νικητές του ντέρμπι οι Fioretsina Salonica!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με έντονη ανταγωνιστικότητα ανάμεσα στις δύο ομάδες. Οι δύο ομάδες μπήκαν με σπασμένα τα φρένα με σκοπό να παρουσιάσουν όμορφο θέαμα. Ωραίες φάσεις και στις δύο πλευρές του γηπέδου και η πρώτη περίοδος κλείνει με ισχνό προβάδισμα υπέρ των Sicarios 26-27.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Fioretsina Salonica κατάφεραν και πήραν το προβάδισμα και ταυτόχρονα και τον έλεγχο του ρυθμού του παιχνιδιού. Οι επιθέσεις τους ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικές και οι Μιλκούδης, Τετράδης και Παπαβασιλείου  ηγήθηκαν της ομάδας τους με εντυπωσιακές επιδόσεις. Στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου, το σκορ ήταν 46-40 υπέρ των Fioretsina Salonica.

Στο ίδιο μύκος κύματος και η τρίτη περίοδος με όμορφο μπάσκετ εκατέρωθεν. Οι Sicarios BC προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση μέσω των Πασχαλίδη, Κουιμτζή και Πανταζή όμως οι Fioretsina Salonica έδειξαν χαρακτήρα και εν τέλει ήταν και αυτοί οι οποίοι επικράτησαν και σε αυτή την περίοδο με επιμέρους σκορ 16-15.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν κομβικό για την εξέλιξη του αγώνα. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια και η ένταση αυξήθηκε. Οι Fioretsina Salonica  προσπάθησαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, αλλά οι Sicarios BC εμφάνισαν ανθεκτικότητα και αποφασιστικότητα. Τελικά, ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τους Fioretsina Salonica  να νικούν με σκορ 79-73, αλλά και οι δύο ομάδες αξίζουν συγχαρητήρια για την εκπληκτική τους εμφάνιση.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Μιλκούδης Σταμάτιος ο οποίος πέτυχε 30 πόντους και μάζεψε και 6 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Fioretsina Salonica είναι ο Πασχαλίδης Δημήτριος ο οποίος άγγιξε το Double Double έχοντας 22 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Fioretsina Salonica: Ελευθεριάδης, Μήτκος 4, Μιλκούδης 30(3), Παπαβασιλείου 11(2), Παπαδόπουλος 2, Ταξιλταρίδης, Τερζάκης 9(3), Τετράδης 21(2), Τζάμος 2, ΧαριτίδηςΑλ., ΧαριτίδηςΦ.

Sicarios BC: Kaplan 11, Κουιμτζής 15, Κυριαζίδης 8(2), Πανταζής 13(1), Παπαθανασίου 2, Πασχαλίδης 22(5), Πούλιος 2, Σπυρόπουλος