10/01/2024
Spacers 9 8 20 22 - 59 -
Να σαι καλά 18 9 13 18 - 58 -

Νικητές του ντέρμπι οι Spacers!

Δυναμικό ξεκίνημα για τους Να Σαι Καλά. Εξαιρετικές συνεργασίες με όμορφα καλάθια και από τις δύο ομάδες. Οι Να Σαι Καλά μέσω των Τερζή, Φατόλια και Αφουκατούδη  κατάφεραν να κερδίσουν αυτή τη πρώτη περίοδο με 9-18 έναντι των αξιόμαχων Spacers.

Καθώς προχωρούσε ο αγώνας, οι παίκτες των Spacers προσπάθησαν να σταματήσουν τον εκρηκτικό ρυθμό των Να Σαι Καλά κάτι που εν μέρη το κατάφεραν. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα 17-27 υπέρ των Να Σαι Καλά, αναδεικνύοντας την ισχυρή τους ομάδα και την ανεπανάληπτη συνεργασία μεταξύ των Τερζή, Φατόλια και Αφουκατούδη.

Η συνέχεια του αγώνα έφερε ακόμη περισσότερη ένταση και ανταγωνισμό. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 37-40 υπέρ των Να Σαι Καλά. Οι παίχτες των Spacers, Στεργιόπουλος και Τζίγκας, ανέλαβαν το ρόλο των ηγετών και προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικά συναρπαστικό και καθόρισε τον νικητή του αγώνα. Οι Spacers επέστρεψαν δυναμικά, και οι Στεργιόπουλος και Τζίγκας επέδειξαν το απίστευτο ταλέντο τους. Μετά από μια σειρά από ανταλλαγές καλαθιών, ο αγώνας ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει μια εκπληκτική νίκη για τους Spacers με σκορ 59-58.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Αλέξανδρου Στεργιόπουλου ο οποίος πέτυχε 27 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Να Σαι Καλά είναι ο Κωνσταντίνος Τερζής ο οποίος έβαλε 10 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Spacers: Αθανασιάδης, Καραμανλίδης 8, Κωνσταντινίδης 8, Μασμανίδης 6, Μυγδάκος, Στεργιόπουλος 27(4), Τζίγκας 10(2)

Να Σαι Καλά: Αφουκατούδης 16(2), Γαβρίλοβιτς 2, Γαμβράκης 11(3), Μάρκος 2, Τερζής 10, Φατόλιας 17(3)