20/05/2024
Milgyraki Bucks 17 19 15 19 - 70 -
Summer Kings 18 15 25 17 - 75 -

Νικητές του ντέρμπι οι Summer Kings!

Ο αγώνας ήταν μια συναρπαστική αναμέτρηση που ξεκίνησε με έντονη ένταση και ανταγωνισμό από τα πρώτα λεπτά. Κατά το πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ανταλλάσσουν καλάθια και η πίεση είναι υψηλή από τις δύο πλευρές. Οι καλύτεροι παίκτες των Summer Kings, Αποστολίδης και Πολυχρονάκος, επιδεικνύουν τις δεξιότητές τους και συμβάλλουν στο να διατηρήσει η ομάδα τους την ελάχιστη δυνατή διαφορά.

Κατά τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Milgyraki Bucks επιδεικνύουν εξαιρετική απόδοση και αυξάνουν το ρυθμό τους. Με τη συνεχή συμμετοχή των Οφθαλμίδη, Χαρμάνα και Σταμολάμπρου, η ομάδα τους καταφέρνει να αυξήσει την διαφορά στο σκορ, αποδεικνύοντας την τεχνική τους κατάρτιση και την ομαδική συνεργασία διαμορφώνοντας κατ΄ αυτό τον τρόπο το σκορ ημιχρόνου σε 36-33.

Καθώς ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο, ο αγώνας εξελίσσονταν σε μια μάχη για κάθε πόντο. Οι δύο ομάδες παρέμεναν πολύ κοντά στο σκορ, με κάθε πλευρά να δίνει τον καλύτερό της εαυτό. Οι Summer Kings επέστρεψαν στο παιχνίδι με τις εξαιρετικές επιδόσεις των Αποστολίδη και τον Πολυχρονάκο, ενώ οι Milgyraki Bucks παρέμεναν σταθεροί χάρη στον Οφθαλμίδη και το Χαρμάνα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 51-58 υπέρ των Summer Kings.

Καθώς πλησίαζε η λήξη του αγώνα, οι Summer Kings κατάφεραν να αναδειχθούν ως οι νικητές στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με εντυπωσιακές επιδόσεις από τους Αποστολίδη και Πολυχρονάκο, κατόρθωσαν να διατηρήσουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ οι Milgyraki Bucks προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Οφθαλμίδη και τον Χαρμάνα να προσπαθούν ακόμα και στις τελευταίες στιγμές. Το τέταρτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το τελικό σκορ να δείχνει 70-75 υπέρ των Summer Kings.

MVP του αγώνα είναι ο Φίλιππος Αποστολίδης ο οποίος πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Milgyraki Bucks είναι ο Ηλίας Οφθαλμίδης ο οποίος έβαλε 14 πόντους και πήρε 6 ριμπάουντ.

Milgyraki Bucks: Αλμπάνης 4, Αργύρας 3(1), Δεμίρης 6, Ιωσηφίδης 4, Οφθαλμίδης 14(1), Παττάκος 4, Σπυριδόπουλος 4, Σταμολάμπρος 14(3), Τράσκας 7, Τσαχουρίδης, Χαρμάνας 7, Χατζηνικολάου 3(1)

Summer Kings: Αποστολίδης 20, Ιακωβίδης 20(3), Κατέρης 2, Καπλάν 9, Λιάκος 9(1), Νίκου, Πολυχρονάκος 11, Φαρμάκης 4