70
Respect 20 14 22 19 - 75 -
86ers 20 15 20 15 - 70 -

Νικητές του συγκλονιστικού ντέρμπι οι Respect!

Απόλυτη ισορροπία στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, γεγονός που αντικατοπτρίζεται και στο σκορ περιόδου το οποίο ήταν 20-20. Οι δύο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες να παλέψουν για την επικράτηση από το πρώτο μέχρι το τελεύταιο λεπτό του αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο μας προιδεάζει για αυτό ακριβώς που πρόκειται να συμβεί στην συνέχεια του παιχνιδιού, ανελέητη μάχη για την νίκη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα συνέχισε να επικρατεί απόλυτη ισορροπία στο σκορ . Οι παίκτες και των δύο ομάδων συνέχισαν να επιδεικνύουν εξαιρετικές επιθετικές δεξιότητες και πανέμορφες συνεργασίες. Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ περιόδου να είναι 14-15 υπέρ των 86ers. Οι Respect δεν έχασαν την αισιοδοξία τους και κατάφεραν να παραμείνουν κοντά στο σκορ με το ημίχρονο να τελειώνει 34-35 υπέρ των 86ers.

Κατά το τρίτο δεκάλεπτο, οι 86ers βρίσκονται υποχρεωμένοι να αντιδράσουν έναντι της ορμητικής πίεσης των Respect. Παρόλο που οι Αναστασάκης και Ρικούδης προσπαθούν να ανταποκριθούν, η διαφορά στο σκορ εξαπολύεται και γυρίζει υπέρ των αντιπάλων τους, καθιστώντας απαραίτητη την ανατροπή του αποτελέσματος σε αυτό το σημείο.

Καθώς ο χρόνος εξαντλείται, η ένταση στο γήπεδο φτάνει στο αποκορύφωμά της. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο με εντυπωσιακά καλάθια και αμφίρροπο παιχνίδι. Οι 86ers έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να ανατρέψουν το παιχνίδι, αλλά οι Respect κράτησαν την ψυχραιμία τους και διατήρησαν το προβάδισμά τους. Το τέταρτο δεκάλεπτο έληξε με νίκη των Respect με σκορ 75-70.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Σταφυλάς ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 22 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους 86ers είναι ο Βασίλειος Αναστασάκης που πέτυχε και αυτός Double Double με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Respect: Αξάς 7(1), Αμοιρίδης 6, Αμοιρίδης 9(3), Κυριαζίδης 14(3), Ξένος, Πολύζος 12(2), Σταφυλάς 22, Χατζάκης 5(1)

86ers: Αναστασάκης 20(5), Γερολυμάτος 2, Καρακώστας, Μουτσέλης, Μπεγγλόπουλος 2, Ρικούδης 27(5), Σπυρόπουλος 19(4), Συμεωνίδης